014 05Na odcinku długości ok. 2 km wyremontowano drogę powiatową Dębica-Straszęcin-Grabiny-Czarna w miejscowości Głowaczowa. Odcinek ten stanowi najkrótsze połączenie komunikacyjne Dębicy z Czarną. Zakres prac obejmował przede wszystkim wykonanie wzmocnienia i odnowy istniejącej już nawierzchni bitumicznej, uzupełnienie poboczy, przebudowę zjazdów, remont przepustów drogowych, odtworzenie i oczyszczenie przydrożnych rowów oraz uzyskanie normatywnych parametrów geometrycznych drogi.

„(...) Przebudowywany odcinek drogi miał nawierzchnę asfaltową pełną nierówności, wybojów, załomów i zagłębień. Był w bardzo złym stanie technicznym. Powstałe na niej ubytki mogły prowadzić do groźniejszych uszkodzeń, a w konsekwencji do zniszczenia konstrukcji jezdni (...)” - mówi Władysław Bielawa - Starosta Dębicki.

Szerokość przed remontem wahała się od 4,4 do 6 m, także szerokość poboczy od 0,50m do 0,70m. Po przebudowie nowa nawierzchnia ma grubość 8 cm i szerokość 5,5 m z poszerzeniami na łukach do 6 m.

„(...) Wyremontowany 2 kilometrowy odcinek jest zwieńczeniem I etapu przebudowy tej drogi, przed nami jeszcze do remontu 3 km odcinka, głównie w obszarze leśnym, którego korpus drogowy zostanie poszerzony i wzmocniony, zaś całość uzyska nową nawierzchnię bitumiczną. (...)” - dodaje Starosta.

Koszt I etapu przebudowy wyniósł 700 tys.zł., II etap kosztować będzie 2,1 mln zł. Całość drogi przebudowywana jest przy 18% udziale finansowym Gminy Czarna.