25 01Dnia 6 kwietnia 2017 r. w I LO w Dębicy odbyła się sesja historyczna pt. „Monarchia Jagiellonów. Państwo wielu narodów” oraz podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego dla gimnazjalistów „Rola Jagiellonów w dziejach Polski i Litwy”. Zaproszenie do udziału w sesji przyjęli wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Krzysztof Ożóg z Instytutu Historii UJ i dr hab. profesor UJ Dariusz Niedźwiedzki z Instytutu Europeistyki. Gośćmi byli: dr Anna Wilczyńska – dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz nauczyciele i uczniowie gimnazjów powiatu dębickiego.

Podczas sesji naukowej zebrani wysłuchali dwóch wykładów: „Fundamenty monarchii Jagiellonów”, który wygłosił prof. Ożóg oraz „wszyscy jesteśmy ludźmi, czyli o trudnej sztuce tolerancji” wygłoszony przez prof. Niedźwiedzkiego.

Następnie odbyło się podsumowanie konkursu historycznego. Cieszył się on popularnością wśród uczniów, gdyż wpłynęło ponad 30 prac z różnych gimnazjów. Dyrektor A. Wilczyńska i pani Aneta Kwolek – organizatorka konkursu - wręczyły wyróżnionym uczniom dyplomy i nagrody.

Zdjęcie udostępnione przez I LO w Dębicy