014 01Zespól Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku od kilu dni ma do dyspozycji nowy, nowoczesny ciągnik rolniczy. Ta placówka oświatowa, jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną w powiecie dębickim mającą w swej ofercie edukacyjnej kierunki typowo rolnicze takie jak: technik mechanizacji rolnictwa, mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych. Nauczyciel zawodu pan Grzegorz Grzesiakowski nie ukrywa zadowolenia.

„(...) Razem z uczniami cieszymy się, że takiej klasy sprzęt trafił do naszej szkoły. Przyszli mechanizatorzy będą przygotowywać się do swego zawodu mając do dyspozycji ciągnik, jaki chciałby mieć w swoim parku maszynowym niejeden producent żywności (...) – komentuje nowy nabytek Grzesiakowski (notabene radny Powiatu Dębickiego i Przewodniczący Komisji Oświaty).

(...) Zakupiliśmy jeden z najnowocześniejszych modeli New Holland TD5.105. To taki „mercedes” wśród ciągników, posiadający silnik o mocy 106 KM i napęd na 4 koła. Nie bez znaczenia jest także komfort pracującego w kabinie, która mieści  pasażera i jest wyposażona w klimatyzator dziś już niezbędny w pracy w wysokich temperaturach powietrza (...) – mówi Władysław Bielawa – Starosta Powiatu.

W bieżącym roku poddano rozbudowie i modernizacji plac manewrowy do nauki jazdy jak również boisko szkolne. Ze względu na specyfikę działalności oraz posiadanie odpowiedniego parku maszynowego i bazy narzędziowej celowym stało się monitorowanie obiektów szkolnych i infrastruktury terenu. Dlatego też wykonano ogrodzenie całego terenu przynależącego do szkoły tj. budynek szkolny z salą gimnastyczną, warsztaty szkolne, plac manewrowy i boisko sportowe. Poza ogrodzeniem pozostało tylko uprawne pole doświadczalne służące praktycznej nauce zawodu.

„(...) Mając na uwadze fakt, ze jest to nieliczna w rejonie, placówka oświatowa o specjalizacji rolniczej, szkoła skupia zainteresowanie młodzieży zamieszkującej nie tylko powiat dębicki musimy zadbać o to by pracowali i uczyli się na jak najlepszym sprzęcie.” – podsumowuje Starosta.

Powiat zapłacił za ciągnik 150 tys. zł.