015 11Starosta Powiatu Dębickiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A w dniach 24 – 25 października 2014 r. zorganizowali kolejną edycję „Podkarpackiego Festiwalu Nauki i Techniki”. Tym razem festiwal odbył się w powiecie dębickim -
w I Liceum Ogólnokształcącym Dębicy.

Festiwale, mające już wcześniej miejsce w kilku powiatowych miastach Podkarpacia, kierowane są do uczniów, nauczycieli, ale też do ogółu mieszkańców. Mają na celu popularyzację wiedzy i techniki poprzez prezentacje, wystawy, interaktywne pokazy, a także towarzyszące im wykłady i zajęcia warsztatowe. Piątek był dniem dla zorganizowanych grup młodzieży szkolnej, natomiast sobota - dniem otwartym dla wszystkich zainteresowanych. Olbrzymią atrakcję dla zwiedzających stanowiły wystawa wiodąca pod nazwą „Eksperymentuj”, pokazy Centrum Nauki Kopernik oraz interaktywne stoiska przygotowane przez Świat Robotyki oraz CKP i DN w Mielcu. Ogromne zainteresowanie wzbudziła także wystawa samolotów, rakiet i modeli kosmicznych, zorganizowana przez Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich. Stoisko Agencji Rozwoju Regionalnego „MARR” prezentowało poruszane siłą ludzkich mięśni pojazdy „Trikke”,
a Planetaziemia.com Piotr Sołkiewicz w ramach warsztatów edukacyjnych „Potęga Umysłu” zaprezentowała urządzenia wykorzystujące fale mózgowe EEG do treningu koncentracji uwagi. Do atrakcji Festiwalu należała również prezentacja przygotowana przez Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters - na symulatorach lotu można było pilotować wybrany przez siebie samolot. Nie zabrakło też wykładów i warsztatów fotograficznych, modelarskich oraz zajęć przybliżających uczestnikom zagadnienia odnawialnych źródeł energii.
    Podczas inauguracji festiwalu Marszałek Władysław - Ortyl, Starosta - Władysław Bielawa oraz Wiceprezes ARR MARR - Ireneusz Drzewiecki zwrócili uwagę na cele festiwalu, - których zadaniem jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematyczno – przyrodniczych, technicznych oraz informatycznych, poprzez uczestniczenie w przemawiających do wyobraźni eksperymentach i pokazach z zakresu fizyki, biologii, matematyki, techniki i robotyki.
    Starosta Władysław Bielawa powiedział - (...) Festiwal jest fantastyczną okazją do zdobywania wiedzy. Dla wielu osób może to być pierwsza okazja do zobaczenia i wypróbowania na żywo niektórych zjawisk oraz  zapoznania się z zagadnieniami, które dotychczas znali tylko z teorii (…).
    Z organizacji przedsięwzięcia nie kryli zadowolenia mieszkańcy, szczególnie Ci, którzy na wystawy zabrali swoje pociechy - (…) To niesamowita impreza, podczas której i my dorośli mogliśmy się czegoś nauczyć, ale przede wszystkim jestem bardzo zadowolona, że zabrałam tu moje dzieci. To właśnie dzięki takim przedsięwzięciom w „namacalny” sposób rozwijamy ich wyobraźnię, właśnie tutaj urealniają się obrazy, zdjęcia obejrzane w czasopismach i tematycznych publikacjach. Najważniejsze jest jednak to, że poprzez takie wydarzenia rozbudzamy w naszych dzieciach ogromną ciekawość poznawczą. To naprawdę znakomita impreza (…) - komentuje Pani Katarzyna z Dębicy.
     W festiwalu udział wzięło prawie 2 tys. osób.

Autorka zdjęć: Grażyna Myjak