016 00322 października 2014 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy odbył się konkurs „POWIAT DĘBICKI – MOJA MAŁA OJCZYZNA”. Konkurs został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, przy współpracy z Powiatem Dębickim.

W konkursie, którego tematyka obejmowała zagadnienia z geografii, historii oraz problemy współczesne dotyczące Powiatu Dębickiego uczestniczyła młodzież szkół gimnazjalnych i średnich. Część pisemna konkursu składała się z trzydziestu pytań prezentowanych uczniom w postaci slajdów, część ustna polegała na przedstawieniu przez uczestnika wcześniej przygotowanej prezentacji dotyczącej Powiatu Dębickiego.

Konkurs otworzył dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły - Ryszard Pękala, następnie uczestnicy przystąpili do pisania testu. Dziewięciu uczniów, którzy osiągnęli w teście najlepsze wyniki przedstawiło po przerwie przygotowane wcześniej prezentacje. Za najlepszą prezentację Starosta Władysław Bielawa ufundował Nagrodę Specjalną.

Konkurs został rozstrzygniety przez jury w składzie: Barbara Pelczar – Białek–dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym, Tomasz Czapla – kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Monika Przybyłowska – nauczycielka geografii w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Dębicy.

W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce otrzymała Weronika Boś – uczennica ZS w Zawadzie. Jury nie przyznało II miejsca, tylko dwa miejsca III (Jakub Doniec z MG nr 3 w Dębicy oraz Szymon Świerk i Piotr Mroczka z MG nr 4 w Dębicy).

W kategorii szkół średnich I miejsce zajął Michał Mikuła z I LO w Dębicy, miejsce II Michał Puźniak z I LO w Dębicy, miejsce III Aleksandra Bukowska z II LO w Dębicy.

Nagroda Specjalna przypadła w udziale Michałowi Mikule - uczniowi I LO w Dębicy. Wyróżniona prezentacja dotyczyła lessów na progu Pogórza Strzyżowskiego i procesów rzeźbotwórczych, które zachodzą w lessach, potopu szwedzkiego na terenie powiatu ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Korzeniowie oraz problemu emigracji z terenu powiatu. Michał Mikuła odebrał nagrodę z rąk Starosty Powiatu Dębickiego – Władysława Bielawy.

Pomysłodawcami oraz głównymi organizatorami konnkursu są Anna Wilczyńska, Aneta Kwolek oraz Tomasz Kozioł - nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

PREZENTACJA wyróżniona Nagrodą Specjalną Starosty

Zdjęcia udostępnione przez I LO w Dębicy