rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

debica300MIASTO DĘBICA

Urząd Miasta
ul. Ratuszowa 2
39-200 Dębica
tel. 14 683 81 00
fax 14 683 81 61

www.debica.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

DĘBICA jest miastem o 650-cio letniej historii. Pierwsza wzmianka o osadzie wzmiankowanej jako Dambicha pochodzi z roku 1293. W 1358 r. król Kazimierz Wielki zezwolił Świętosławowi Gryficie na lokację miasta na prawie średzkim. Historia miasta przeplatana jest okresami rozkwitów i upadków. Pożary, konflikty narodowościowe, plądrowanie przez obce wojska, zabór austriacki, dwie wojny światowe przynosiły miastu kolejne zniszczenia i upadek gospodarczy.

Dziś DĘBICA - prawie 50 tysięczne miasto - stanowi ważny ośrodek przemysłowy. Posiada rozwinięty przemysł gumowy, chemiczny, metalowy i spożywczy.

W mieście funkcjonuje wiele placówek oświatowo-wychowawczych, a mianowicie:5 zespołów szkół średnich, 13 szkół podstawowych, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia, 12 przedszkoli, 1 żłobek oraz 3 domy kultury, Izba Regionalno-Muzealna „Dębica i okolice”, Galeria MOK.

Władze miasta od wielu lat organizują stałe imprezy kulturalne, które wrosły w historię Dębicy, m.in.: Międzynarodowy Dzień Poezji Dziecięcej, Dni Dębicy - trzydniowe święto miasta, Ogólnopolski Konkurs Literacki, Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego, Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Dębickie kluby sportowe KS „Wisłoka” i LKS „Igloopol” wychowały wielu reprezentantów Polski. A oto niektórzy z nich: Kazimierz Lipień, Józef Lipień, Wacław Orłowski, Andrzej Skrzydlewski, Ryszard Świerad, Jan Michalik, Roman Wrocławski – w zapasach, w boksie - Dariusz Czernij, Krzysztof Wróblewski, a w piłce nożnej - Aleksander Kłak.

Władze miasta Dębicy oraz gościnni dębiczanie oferują turystom:

miejskie obiekty sportowe: 2 sztuczne lodowiska, baseny kąpielowe, w tym 1 kryty o wymiarach 50m x 21m, który jest jednym z trzech w Polsce basenów o pełnych wymiarach, umożliwiającym rozgrywanie zawodów międzynarodowych.

Hale basenów i lodowiska w połączeniu z Domem Sportu i Rehabilitacji, hotelem wraz z restauracją i kortami tenisowymi, stadionem lekkoatletycznym i piłkarskim umożliwiają organizowanie wielu imprez sportowych od szczebla szkolnego do międzynarodowego.

Dębica ma doświadczoną w organizacji imprez sportowych kadrę. W ośrodku sportowym w pobliskim Straszęcinie goszczą niemal stale narodowe reprezentacje w różnych dyscyplinach sportowych. Baza tego ośrodka, jak również ośrodków wypoczynkowych w Chotowej i Jaworzu Dolnym, a także kilka ciekawych tras turystycznych, stały się podstawą rozwijanej w rejonie miasta działalności rekreacyjnej, z której korzystają setki dębiczan. Działalność ta tradycyjnie wpisana jest jako powinność do statutów klubów. Ponieważ samorządowe władze miejskie przejęły sporą część obiektów sportowych, działalność ta jest wspierana również z miejskiego budżetu

Z obiektów zabytkowych warto zobaczyć:

  • Kościół pw. Św. Jadwigi z XVI w. przebudowany w latach 1558-1650 i 1705-1721, restaurowany w latach 1978-1980
  • Synagogę z drugiej połowy XVIII w. przebudowaną i adaptowaną jako obiekt handlowy ok. 1960 r.
  • Dwór na przedmieściu Wolica z drugiej poł. XIX w.
  • Park Dworski z pierwszej połowy XIX w.
No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie