MIASTO I GMINA BRZOSTEKbrzostek300

39-230 Brzostek
tel.14 680 30 26, fax 14 680 30 25

www.brzostek.pl

Gmina Brzostek położona jest przy drodze krajowej 992 łączącej Pilzno z Jasłem. Dzieli się na 19 jednostek administracyjnych. Malownicze krajobrazy, ciekawe ukształtowanie terenu i czyste powietrze sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi.

Głównymi walorami środowiskowymi gminy są:

• oznakowane szlaki turystyczne przez masyw Liwocza - Pogórze Cieżkowickie oraz pasmo Klonowej Góry – Pogórze Strzyżowskie,
  • rezerwaty przyrody: Kamera i DÄ™borzyn,
  • akwen wodny ze stanicÄ… rybackÄ… w Kleciach,
  • czyste potoki, których źródÅ‚a znajdujÄ… siÄ™ na zboczach wzgórz otaczajÄ…cych Brzostek,
  • kompleksy leÅ›ne wystÄ™pujÄ…ce szczególnie w północno-wschodniej części gminy, stwarzajÄ… doskonaÅ‚e warunki odbywania wycieczek pieszych i rowerowych, spacerów,
  • cenne parki podworskie otaczajÄ…ce zabytkowe dwory oraz stare drzewostany przy koÅ›cioÅ‚ach i cmentarzach parafialnych.

Osobliwością przyrodniczą gminy jest 600. letni dąb szypułkowy w Januszkowicach oraz kłokoczka południowa – krzew ciepłolubny występujący w kompleksie lasów wsi Smarżowa. Prócz walorów krajobrazowych w Brzostku i jego okolicach spotkamy liczne zabytki świadczące o bogatej historii regionu. Wiele z nich objętych jest ochroną konserwatorską i znajduje się w rejestrze zabytków. Do najciekawszych i wartych obejrzenia należą:

• dwory szlacheckie znajdujÄ…ce siÄ™ w Kleciach, Przeczycy, Smarżowej i Zawadce Brzosteckiej,
  • kamieniczki mieszczaÅ„skie pochodzÄ…ce z XVIII w. poÅ‚ożone przy rynku w Brzostku,
  • murowana karczma z koÅ„ca XVIII w. znajdujÄ…ca siÄ™ w Brzostku, także liczne zabytki architektury sakralnej oraz miejsca pamiÄ™ci narodowej:
  • murowany, neoklasyczny koÅ›ciół parafialny w Brzostku pw. Znalezienia Krzyża ÅšwiÄ™tego wzniesiony w latach 1814-1816,
  • neogotycki koÅ›ciół parafialny w Siedliskach Bogusz wzniesiony w latach 1908-1912,
  • neogotycka Å›wiÄ…tynia w Przeczycy wzniesiona w latach 1904-1906,
  • drewniany koÅ›ciół parafialny w Gorzejowej,
  • kapliczki w Brzostku, Siedliskach Bogusz, Przeczycy, Smarżowej i Gorzejowej,
  • cmentarze wojskowe z okresu I i II wojny Å›wiatowej.