025 111 grudnia br. odbyła się pierwsza Sesja V. Kadencji Rady Powiatu. Obecnie 25 – osobowy skład Rady Powiatu Dębickiego reprezentowany jest przez przedstawicieli 6 komitetów wyborczych: Polskiego Stronnictwa Ludowego (9 mandatów), Prawa i Sprawiedliwości (7 mandatów), Ruchu Integracji Społecznej (4 mandaty), Wspólnotę Ziemi Dębickiej (3 mandaty), Platformy Obywatelskiej (1 mandat) oraz Komitetu Wyborczego Edwarda Brzostowskiego (1 mandat).

Obrady otworzył Radny Senior Zygmunt Żabicki. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, nowi Radni otrzymali zaświadczenia o wyborze do Rady Powiatu Dębickiego, po czym złożyli uroczyste ślubowanie. W programie sesji zaplanowano wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Powiatu oraz starosty, wicestarosty i zarządu powiatu. Powołano komisję skrutacyjną pod przewodnictwem Stanisława Skawińskiego.

Na Przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszono Mateusza Smołę, który został wybrany większością głosów. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali Danuta Klabacha i Roman Ciszek.

Jedynym kandydatem na Starostę zaproponowanym przez Radnych był Andrzej Reguła (Polskie Stronnictwo Ludowe). W głosowaniu tajnym kandydata poparła większość Radnych. Na Wicestarostę Rada Powiatu wybrała Mateusza Paska. Członkami Zarządu w podobnym trybie głosowania zostali Anna Gawlik, Zygmunt Żabicki oraz Aleksander Reguła.