58457kkk-39

Dnia 13 grudnia 2018 roku, w Pustkowie Osiedlu, odbył się V Wojewódzki Festiwal dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną "I TY MASZ TALENT". Festiwal zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy przy współudziale Starostwa Powiatowego w Dębicy i Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica. Głównym organizatorem i koordynatorem festiwalu była pani Anna Chęciek - nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: pani Anna Borkowska, pani Helena Frodyma, pani Ewelina Gibek, pani Anna Jurkiewicz, pani Barbara Kołodziej, pani Monika Król – Moździerz, pani Magdalena Przybycień, pani Małgorzta Toczyńska – Ożóg, pani Anita Zachara-Kusek, pani Aneta Żądło,  pan Łukasz Drąg, pan Andrzej Gruszecki, pan Paweł Stachnik.

Każdego roku zwiększa się liczba uczestników. Podczas tej edycji mogliśmy podziwiać dzieci z Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Publicznego Przedszkola Integracyjnego w Dębicy, Miejskiego Przedszkola nr 2 w Dębicy oraz uczniów: Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy, Zespołu Szkół Specjalnych w Stalowej Woli i Dębicy.  Najstarsi uczestnicy festiwalu to podopieczni Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Frysztaka, Krosna, Leżajska, Lubaczowa, Mrowli, Ropczyc oraz Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z Mielca. Na scenie zaprezentowało się 93  młodych artystów w  czterech kategoriach wiekowych: I. Przedszkola i młodsze klasy szkoły podstawowej, II. Szkoła podstawowa, III. Gimnazjum i starsze klasy szkoły podstawowej oraz IV. Szkoły ponadgimnazjalne. Festiwalowa publiczność mogła podziwiać wspaniałe występy recytatorskie, wokalne, taneczne, teatralne oraz pokaz prac plastycznych i sztuczek magicznych. Wykonawcy udowodnili, że w każdym drzemią jakieś zdolności. Nauczyciele i opiekunowie dołożyli wszelkich starań, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakimi obdarzyła uczestników natura. Dziecko widzi siebie przez pryzmat swoich rodziców, nauczycieli oraz tego, co o sobie słyszy. Udziałw festiwalu to jeden z wielu kroków na drodze do wzmacniania poczucia własnej wartości.  „Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty, uczy się lubić siebie. Jeśli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni, uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie” (Kropla, 1994r.).

Wszystkie występy były na bardzo wysokim poziomie, zgodnie przyznało jury w składzie: Pani Elżbieta Kłęczek - dyrektor Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego i Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w Dębicy, Pan Marcin Ciszek – dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica oraz Pan Grzegorz Stec – Przewodniczący Komisji Oświaty Dębicy. Dlatego też we wszystkich  kategoriach wiekowych przyznano pierwsze miejsce. Wręczono również trzy nagrody Grand Prix festiwalu. Pierwsza z nich powędrowała do Szymona Komanieckiego z PZPSW z Mielca. Drugą przyznała prezes stowarzyszenia „Z Potrzeby Serca” pani Karina Watoła. Wyróżniła reprezentantów SP nr 5 w Dębicy - Szymona Gila wraz z zespołem. Trzecie Grand Prix przyznał pan Marcin Ciszek – dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek. Nagrodę otrzymała grupa taneczna „Anioły”
z ZSS w Dębicy.

Zespół Szkół Specjalnych w organizacji festiwalu wsparli: pan Stanisław Rokosz – wójt gminy Dębica, pan Piotr Chęciek – starosta powiatu dębickiego, pan Marcin Ciszek – dyrektor CKiB gmina Dębica, pani Karina Watoła –prezes stowarzyszenia „Z Potrzeby Serca” w Dębicy, pan Stanisław Leski – prezes GAS TRAIDING Podkarpacie, pan Tomasz Wróbel – prezes zarządu MPC w Dębicy, pan Jan Sawicki – prezes SAFRAN TRANSMISSION, Jacek Gil – prezes zarządu spółki WODOCIĄGI DĘBICKIE, pani Anna Mikrut - prezes FUNDACJI ŚNIEŻKI "TWOJA SZANSA", pan Stanisław Czaja - właściciel BBC COMPANY, zarząd MKS DĘBICA, panowie Tomasz Bukowski I Rafał Moździerz -  MOTO OGRÓD DĘBICA,  państwo Danuta i Marcin Michalscy – właściciele sklepu LEWIATAN, Państwo Magdalena i Kazimierz Szymaszek – właściciele piekarni Szymaszek.