rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

GMINA DĘBICAugdebica300

Urząd Gminy
ul. Batorego 13
39-200 Dębica
tel. 14 680 33 10
fax 14 680 33 36

www.ugdebica.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Gmina wiejska Dębica malowniczo położona na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego we wschodniej części powiatu dębickiego, od południa i wschodu otacza miasto Dębicę. Przez gminę przebiega trasa międzynarodowa i magistrala kolejowa Kraków-Przemyśl, a przez jej północną część przebiega autostrada A4. W jej skład wchodzi 17 sołectw.

Wspaniałe warunki klimatyczne zwłaszcza południowej części gminy, lasy z całym bogactwem runa leśnego, pagórkowaty, poprzecinany licznymi potokami i wąwozami krajobraz, 7 parków krajobrazowych obejmujących kilkusetletni starodrzew, zabytki i miejsca pamięci narodowej, infrastruktura sportowo-rekreacyjna oraz dogodne połączenia komunikacyjne to tylko niektóre walory turystyczne gminy Dębica.

Największe skupienie zabytków znajduje się w miejscowości Zawada, zwaną z tego względu prawdziwą perłą ziemi dębickiej. Na szczególną uwagę zasługują: Sanktuarium Matki Boskiej Zawadzkiej z łaskami słynącym obrazem – miejsce licznych pielgrzymek wiernych, majątek ziemski Raczyńskich, XVIII. wieczna karczma do dziś zachęcająca gości do wstąpienia.

Straszną pamiątką po latach okupacji jest „Wzgórze Śmierci” w Pustkowie – obóz zagłady 15 tys. więźniów: Żydów, Rosjan i Polaków oraz polana Kałużówka w Braciejowej, gdzie znajduje się pomnik żołnierzy AK poległych w czasie akcji „Burza” w 1944 roku.

Miłośnikom historii polecamy również zabytkowy kościół z XVII w. znajdujący się na cmentarzu w Pustyni, kapliczkę cmentarną w Brzeźnicy oraz liczne przydrożne kapliczki i figurki, a miłośnikom archeologii Zamczysko-Okop w Braciejowej, pozostałość grodu z XIII w.

Turystom odwiedzającym naszą gminę polecamy również: cztery oznakowane piesze szlaki turystyczne, niedawno oznakowany szlak rowerowy prowadzący z Latoszyna terenami górzystymi gminy do miejscowości Zawada, kąpielisko w Kozłowie dysponujące rowerami wodnymi i kajakami, basen kąpielowy w Pustkowie, a w sezonie zimowym wyciąg orczykowy w Stobiernej.

Tym, którzy na dłużej chcieliby zagościć w naszej gminie polecamy ofertę kilkunastu gospodarstw agroturystycznych, bazę noclegową i sportową LKS w Pustyni oraz Szkoły Podstawowe w Zawadzie i Pustkowie jako obiekty kolonijne.

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie