024 0116 grudnia b.r. odbyło się uroczyste podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Poetyckiego „O bocianie pióro”. Konkurs adresowny do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego, od czterech lat organizuje Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie.

Podsumowanie rozpoczęło się warsztatami poetyckimi, które poprowadziła pomysłodawczyni konkursu - Elżbieta Kurowska. W warsztatach wzięła udział ponad połowa, spośród 40 uczestników, konkursu. Po zajęciach warsztatowych w auli liceum zebrali się uczestnicy, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście, w tym sponsorzy konkursu. Młodzież liceum przedstawiła krótką inscenizację teatralną opartą na utworach poetyckich nagrodzonych w roku ubiegłym.

Następnie pani Kurowska przeczytała utwory nagrodzone i wyróżnione przez jury, nie zdradzając nazwisk ich autorów. Podczas przerwy kawowej zebrana publiczność spośród przeczytanych utworów w tajnym głosowaniu wybrała wiersz, którego autor zdobył główne trofeum – statuetkę Bocianie Pióro. Wykonawcą statuetki od czterech lat jest Zenon Pieczonka („Spinmet” Pilzno). Wiersze oceniało jury w składzie: Ewa Korczyńska i przewodniczący, Roman Misiewicz. W konkursie wzięło udział 40. uczniów szkół średnich powiatu dębickiego: dziewięciu z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, sześciu z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, pięciu z Zespołu Szkół Nr 1 im. J.P. II. , trzech z I LO im. K. Wł. Jagiełły, trzech z II LO im. Ks. J. Twardowskiego oraz czterech z LO im. S. Petrycego w Pilźnie.

W kategorii „wiersz liryczny” laureatami zostali:
I miejsce: Przemysław Niedziela (II LO) ,
II miejsce ex aequo: Weronika Skupnik (ZSZ Nr 2) i Klaudia Baran (ZSE),
III miejsce: Filip Duszlak (ZSZ Nr 1).
W tej kategorii przyznano również 11 wyróżnień: Emilia Majcher, Patrycja Węgrzyn, Katarzyna Tworek, Patrycja Dziedzic i Martyna Kucharska – ZSZ Nr2, Martyna Jadwiga Materowska, Paulina Książek i Piotr Jarosz – I LO,  Katarzyna Grych, Katarzyna Stanek i Żaneta Hajduk – ZSE.

W kategorii „wiersz satyryczny” laureatami zostali:
I miejsce: Mateusz Matłok (ZSE),
II miejsce: Cezary Zięba (ZSZ Nr 1),
III miejsce: Ewa Prokop (ZSZ Nr 2).
Ponadto cztery uczennice wyróżnione zostały nagrodą przyznawaną przez jednego ze sponsorów: Sylwia Jarosz i Monika Węgrzyn z LO Pilzno oraz Gabriela Sowa z ZSZ Nr 2 i Anna Bodziak z II LO.

Konkurs sponsorują: Starosta Dębicki, Kazimierz Anioł („Akpil” Pilzno), Halina Świerczek („Met-Chem” Pilzno), Stanisław Palej (Cukiernia „Marta” Pilzno), Stanisław Jarosz („Taurus” Pilzno) oraz osoba prywatna z Dębicy, która chce pozostać anonimowa.

Rekordowa liczba uczestników, szczodre wsparcie sponsorów i rosnący poziom konkursu pozwalają mieć nadzieję na kontynuację w latach kolejnych jedynej takiej imprezy w powiecie dębickim.

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie gorąco dziękuje z wsparcie wszystkim sponsorom, a uczestnikom, ich nauczycielom – opiekunom i gościom za bardzo życzliwe i ciepłe słowa pod adresem organizatora i opiekuna konkursu.

Zdjęcia udostępnione przez LO w Pilźnie