2564787444-21Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach patriotyczno–religijnych na Górze Śmierci w Gminie Dębica, gdzie w latach 1940-1944 zginęło kilkanaście tysięcy jeńców różnej narodowości, przetrzymywanych w niemieckich obozach pracy przymusowej. Każdego roku żywi oddają tutaj hołd pomordowanym. W obchodach biorą udział również byli więźniowie oraz ich krewni.

Uroczystości odbyły się dzisiaj (24 kwietnia br.). Rozpoczęto je odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie młodzież zaprezentowała część artystyczną, poświęconą pamięci Stanisławy Leszczyńskiej – położnej i więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, która opisała swoje przeżycia w „Raporcie położnej z Oświęcimia”.

Następnie odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Obchody zorganizowała Gmina Dębica przy wsparciu m.in. Powiatu Dębickiego, który reprezentowali Starosta Piotr Chęciek, Wicestarosta Adam Pieniążek oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur.