rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

GMINA JODŁOWA

Urząd Gminy
39-225 Jodłowa
tel. 14 683 30 46
fax 14 683 30 44

www.jodlowa.eu
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Gmina Jodłowa położona jest w północno-zachodniej części województwa podkarpackiego, w obrębie Pogórza Ciążkowickiego. Składa się z 7 sołectw.

Część gminy leżącą na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki cechują wysokie walory środowiska naturalnego - krajobrazowe, przyrodnicze i ekologiczne. Atrakcyjność turystyczna wynika przede wszystkim z ukształtowania terenu - malownicze stoki od 220 do 410 m n.p.m. oraz znacznej lesistości – cenne przyrodniczo lasy zajmują 21% powierzchni gminy. Południowymi wierzchowinami przebiega żółty szlak turystyczny prowadzący z Siedlisk w kierunku Bieszczad.

Nowe obiekty szkolne z odpowiednim zapleczem i wyposażeniem, szczególnie w Dębowej i Wisowej, stanowią doskonałą bazę lokalową i wypadową, umożliwiając uprawianie turystyki krajobrazowej i rekreacji.

Walory gminy podnoszą dobrze zachowane obiekty zabytkowe:

Drewniany kościół św. Stanisława B-pa z XVII w. z pięknym wnętrzem i Sanktuarium Dzieciątka Jezus w otoczeniu starodrzewu lipowego, stanowiącego pomnik przyrody.

  • Klasycystyczna dzwonnica z XVII w.
  • Drewniana kapliczka przydrożna w Jodłowej Górnej.
  • Dwór w Dęborzynie z początku XIX w.
  • Cmentarze wojenne z I wojny światowej.
  • Cmentarz żydowski w Jodłowej-Wisowej.
  • oraz stanowiska archeologiczne – osady z neolitu i epoki brązu we wsi Dębowa.


Warunki do wypoczynku i rekreacji stwarza również czyste, ekologiczne środowisko oraz poziom infrastruktury. Oddalenie od ośrodków miejskich i zgazyfikowanie gminy sprawia, że pyły i gazy przemysłowe oddziaływują na środowisko w minimalnym zakresie.

Rozległy teren gminy pokrywa sieć dróg o nawierzchni żwirowej i bitumicznej, co ułatwia komunikację przez cały rok i umożliwia uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i samochodowej.

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie