opera2019 3maja-1Hucznym zwieńczeniem trzeciomajowych uroczystości w Dębicy była 20. premiera widowiska z udziałem profesjonalistów oraz artystów amatorów pod kierunkiem Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. Tym razem, na deskach Domu Kultury „Mors”, zaprezentowano operę „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki.

Wydarzeniu towarzyszyły wyjątkowe okoliczności, bowiem Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednocześnie w maju przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora. Obchodzony jest także dwudziesty jubileusz dębickich oper, które w ciągu dwóch dekad, na widowniach w różnych zakątkach kraju, zgromadziły w sumie ponad 90 tysięcy osób.

Zanim jednak artyści zawładnęli sceną, wręczono tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego”. Z rąk Starosty Piotra Chęćka, Wicestarosty Adama Pieniążka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Michała Maziarki wyróżnienie odebrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” w Dębicy. Natomiast Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula oficjalnie przekazali „Igloopolanom” Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej.

Operowy wieczór w DK „Mors” stał się również okazją do wręczenia indywidualnych podziękowań dla 18 osób, które od dwóch dekad biorą udział w przygotowaniach spektakli pod kierunkiem pana Pawła Adamka.

Ważnym punktem spotkania była też ceremonia wręczenia przez Posła Jana Warzechę Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panu Władysławowi Chorążemu z Dębicy, który od 67 lat pracuje w zawodzie księgarza i aktywnie działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

ZOBACZ FILM

LAUDACJA ZPiT IGLOOPOLANIE