rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

KKKKK445Modernizacja linii kolejowej L-25 na trasie Dębica – Mielec, szybka kolej aglomeracyjna oraz inwestycje drogowo-mostowe w powiecie dębickim były tematem dzisiejszej (8 maja br.) konferencji prasowej w Pustyni. W spotkaniu wzięli udział Europoseł Tomasz Poręba, Starosta Dębicki Piotr Chęciek i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Kutrzeba.

 

Rewitalizacja trasy Mielec – Dębica oznacza zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych do 70 km/h. Stacje i przystanki, które zostaną przebudowane w ramach zadania to Mielec, Wojsław, Rzochów, Rzemień, Przecław Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Kochanówka Pustków i Pustynia. Podróżni skorzystają z komfortowych peronów z wiatami i funkcjonalnym oświetleniem. Będzie czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych, przebudowa obejmie 32 km linii.

 

- To jest kluczowa, strategiczna sprawa z punktu widzenia zarówno komfortu podróży dla mieszkańców Podkarpacia, ale również dla leżących na tej trasie stref ekonomicznych i działających tu przedsiębiorców. Podróż między Mielcem a Dębicą zajmie raptem 20 minut. Sama Dębica ma szansę stać się centrum komunikacyjnym – mówił Europoseł Poręba.

 

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to 246 472 628 zł, kwota dofinansowania unijnego - 166 355 438 zł. Inwestycja ma być gotowa w grudniu 2020 roku.

 

- To duża szansa cywilizacyjna, społeczna – komentował Starosta Chęciek. Podkreślił, że modernizacja linii L-25 stanowi kolejny bardzo ważny element rozbudowy infrastruktury drogowo-mostowej w powiecie dębickim, obok dwóch łączników autostradowych Dębica-Wschód i Dębica-Zachód. Częścią tego ostatniego jest budowany właśnie most przez rzekę Wisłokę.

 

Marszałek Województwa Podkarpackiego mocno wspiera infrastrukturę drogowo-mostową naszego powiatu. W tym roku będą zakończone trzy duże inwestycje na łączną kwotę 60 mln zł przy zaangażowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 30 mln zł, również przy pomocy rządu centralnego. Łącznie dofinansowanie tych wszystkich inwestycji wyniesie blisko 50 mln zł – mówił Starosta Piotr Chęciek.

 

Zwrócił uwagę, że realizowane w powiecie dębickim prace mają duże znaczenie dla całego południowego Podkarpacia. - Dla terenów Krosna, Jasła i tych położonych w obrębie Małopolski, czyli idąc dalej w stronę Grybowa, Nowego Sącza. Wszystkie osoby, które z tamtych rejonów podróżują do Polski centralnej czy północnej z pewnością odczują pozytywne zmiany – oceniał Starosta.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie