GMINA ŻYRAKÓWzyrakow300

tel.  14 683 12 21

fax  14 677 92 95

www.zyrakow.pl

Gmina Żyraków położona jest w południowo-wschodniej części Kotliny Sandomierskiej, w dolinie Wisłoki, w bezpośrednim sąsiedztwie z Dębicą. Na terenie gminy istnieją i będą powstawać nowe obszary górnicze, związane z eksploatacją złóż ropy i gazu ziemnego (potwierdzone duże pokłady). W północnej części gminy znajdują się malownicze kompleksy leśne ze stawami rybnymi, stanowiące miejsce sobotnio-niedzielnego wypoczynku.

Dużą atrakcję o znaczeniu ponadgminnym stanowi zlokalizowany w Straszęcinie Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy z dwoma doskonale wyposażonymi hotelami na 120 miejsc noclegowych, domkami kempingowymi, zalewem, krytą pływalnią, trzema pełno -wymiarowymi boiskami piłkarskimi, ścieżkami zdrowia, kortami tenisowymi, siłowniami, sauną i restauracją.

Pozostałością po czasach minionych są istniejące do dziś na terenie gminy zespoły dworsko-pałacowe.

Gmina jest całkowicie zgazyfikowana, posiada dwie stacje uzdatniania wody zabezpieczające potrzeby wszystkich mieszkańców. Funkcjonują dwie oczyszczalnie ścieków.

Gmina dysponuje dużymi obszarami pod budownictwo jednorodzinne, jak również pod inwestycje.

Przez jej południową część przebiega autostrada A4.