89 11Blisko 50 osób uczciło wczoraj (23 lipca br.) pamięć ludności żydowskiej, która zginęła z rąk Niemców podczas likwidacji dębickiego getta w lipcu 1942 roku. Kwiaty złożono w lesie Wolica przy masowym grobie ok. 500 pomordowanych oraz w centrum miasta przy obelisku rodziny Mikołajkowów, ukrywającej w tamtym tragicznym czasie Żydów. Wiązanki spoczęły także w parku jordanowskim, gdzie znajdowało się getto.

W uroczystościach - zorganizowanych przez Urząd Miejski w Dębicy i Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie - wzięli udział mieszkańcy i samorządowcy ziemi dębickiej oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, m.in. profesor Jonathan Webber. Powiat Dębicki reprezentowali: Piotr Chęciek, Starosta Dębicki oraz Michał Prażak, Sekretarz Powiatu Dębickiego.

Obchody zakończył koncert w wykonaniu Mariusza Koluchy i Bartłomieja Prucnala w Synagodze Nowomiejskiej w Dębicy.