rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

PRZEMYSŁ

Powiat dębicki ma charakter rolniczo – przemysłowy. Firmą, która od wielu lat kojarzy się w całej Polsce z Dębicą, jest Firma Oponiarska DĘBICA S.A. (współwłasność światowego potentata Goodyear’a).

Liczącymi się zakładami powiatu dębickiego są między innymi: Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A. w Brzeźnicy, Zakłady Tworzyw Sztucznych „Erg” S.A. w Pustkowie, Zakład Obróbki Marmuru „Jabo – Marmi” w Nagawczynie, TBD S.A. (fabryka farb i lakierów), „Arkus” sp. z o.o. - największy w Polsce producent rowerów.

Rolniczy charakter powiatu sprzyja rozwojowi zakładów bazujących na zdrowych, ekologicznych produktach rolnych. Do najważniejszych zakładów tej branży zaliczyć możemy zlokalizowane na terenie miasta Zakłady Mięsne S.A. w Dębicy, zakłady drobiarskie „Animex – Południe” Sp. z o.o., Rolniczą Spółdzielnię Mleczarską „Rolmlecz” w Radomiu - Zakład Mleczarski w Dębicy, Wytwórnię Salami „Igloomeat – Sokołów” Sp. z o.o., zakład produkcji mrożonek i usług chłodniczych „Chłodnie Igloopol” sp. z o.o.

Rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw sprzyjają targi „Wróćmy do polskich produktów” organizowane podczas corocznych obchodów Dni Dębicy.

W 2001r. na terenie Miasta Dębica ustanowiono również Obszar Przemysłowy w Dębicy, będący częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Obszar Przemysłowy o łącznej powierzchni 15 ha zaprasza inwestorów do współpracy.

Inwestowaniu w powiecie dębickim sprzyja w szczególności: strategiczne położenie geograficzne i komunikacyjne, dobry stan infrastruktury technicznej, pozycja niektórych przedsiębiorstw w kraju i za granicą oraz duży potencjał ludzki.

 

ROLNICTWO

Przeważającą część powierzchni powiatu dębickiego zajmują użytki rolne (64%), co określa podstawowy dział gospodarki powiatu jako rolniczy. Tereny wiejskie zamieszkuje 60% ogółu mieszkańców powiatu.

80,6% gospodarstw posiada powierzchnię mieszczącą się w przedziale 1,01 - 4,99 ha. Przeciętna powierzchnia jednego gospodarstwa kształtuje się na poziomie 3,5 ha.

Warunki glebowe powiatu dębickiego odznaczają się dużą różnorodnością. Zróżnicowanie to spowodowane jest rzeźbą terenu, warunkami hydrologicznymi oraz użytkowaniem ziemi.

Żyzne gleby oraz dobrze zachowane środowisko naturalne stwarzają możliwości rozwoju różnorodnej produkcji rolnej, a w szczególności „zdrowej żywności”.

Użytki rolne stanowią 63,7 % powierzchni powiatu, w tym:

  • grunty orne - 49,5 %
  • sady – 0,8 %
  • łąki – 6,9 %
  • pastwiska 6,5 %.

 

KOMUNIKACJA

Korzystne położenie powiatu dębickiego na strategicznym szlaku komunikacyjnym, zarówno kolejowym, jak i drogowym sprawia, iż spełnia on istotną rolę w krajowym i międzynarodowym systemie komunikacyjnym.

W powiecie dębickim znajduje się 976 km dróg gminnych i lokalnych. Ponad 697 km (72%) w/w dróg stanowią drogi o nawierzchni twardej.

W związku ze zmianami organizacyjnymi w drogownictwie, od 1 stycznia 1999 r. pojawiła się nowa kategoria dróg: drogi powiatowe – dawne drogi pozamiejskie wojewódzkie oraz drogi gminne i lokalne miejskie. Ogólna długość dróg powiatowych wynosi 382 km, z czego 342 km (89,5%) posiada nawierzchnię utwardzoną.

Głównym szlakiem drogowym przebiegającym przez teren powiatu jest międzynarodowa droga E 40 łącząca Niemcy z Ukrainą.

Przez teren powiatu dębickiego przebiega autostrada A4 Zachód – Wschód.

Podstawową magistralą kolejową przebiegającą przez powiat dębicki jest linia z Krakowa przez Bochnię i Tarnów do Przemyśla.

Powiat nie posiada komunikacji lotniczej. Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonej o około 50 km Jasionce k/Rzeszowa.

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie