13 01W marcu br. minie kolejna rocznica stracenia w piwnicach więzienia UB na warszawskim Mokotowie siedmiu czołowych przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy w czasie niemieckiej okupacji przewodzili strukturom Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, w tym w powiecie dębickim. Od 2011 roku dzień ich zamordowania obchodzony jest w Polsce wśród siedmiu najważniejszych świąt państwowych, jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dla mieszkańców Rzeszowszczyzny to święto powinno mieć szczególny charakter, bowiem bezpośrednio wiąże się z historią lokalną, akcentując w skali ogólnopolskiej bohaterów regionu.

Od kilku lat Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy we współpracy z Powiatem Dębickim, Miastem Dębica oraz Parafią pw. Św. Jadwigi pragnie nadać tym uroczystościom doniosły i godny charakter, dzięki czemu inicjowane  przedsięwzięcia wyrastają do rangi obchodów o zasięgu subregionalnym i wojewódzkim.

W bieżącym roku po raz kolejny obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy przyjmą wyjątkową oprawę i charakter. W ramach blisko dwutygodniowego cyklu przedsięwzięć , w dniach od 20 lutego do 2 marca 2015 roku, odbędą się  uroczystości oficjalne, koncert Lecha Makowieckeigo, wykład prof. dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka – pełnmocnika Prezesa IPN  ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, konkurs historyczny dla młodzieży, spotkanie z uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz pokazy filmów. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy przebiegać będą w randze uroczystości wojewódzkich, stąd do grona współorganizatorów dołączył Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl.

ZOBACZ PLAKAT

ZOBACZ PROGRAM