7 marca 2015 r. w Domu Kultury „KOSMOS” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy współudziale Starostwa Powiatowego, Stowarzyszenie im Edmunda Bojanowskiego DOBROĆ zorganizowało konferencję, w trakcie której poruszano najważniejsze aspekty życia rodziny we współczesnym świecie. W konferencji udział wzięli wychowawcy, pedagodzy, psychologowie oraz mieszkańcy powiatu dębickiego. Wśród gości honorowych byli: Jan Warzecha - poseł na Sejm RP,  Stefan Bieszczad - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Andrzej Reguła – Starosta Powiatu Dębickiego oraz Mariusz Szewczyk – Burmistrz Miasta Dębica.
    Starosta Andrzej Reguła w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że  „(…) Nie inwestuje się w rodziny jako podstawowe komórki społeczne, od których to przecież zależy pomyślność państwa. Nie stawia się za wzór rodzin wielodzietnych, wielopokoleniowych uważając takie zjawiska za niepożądany przeżytek. Dopuszcza się jako społecznie akceptowany relatywizm moralny. Zapomina się o życiowej prawdzie, że najlepszą inwestycją kapitałową jest człowiek. Możemy inwestować w nowe technologie, ale jeżeli nie będziemy jako naród dbali
o rodzinę, zagwarantowanie jej odpowiednich warunków życiowych, pewność egzystencji, zdrowe relacje oparte na wzajemnej miłości i zrozumieniu, stracimy potężną siłę w niej tkwiącą, (…)”.

Podczas konferencji uczestnicy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: „Rodzina - jak dziś budować ją od wewnątrz i ochraniać od zewnątrz?”.
Prelekcje wygłosili:
- dr hab. Mieczysław Guzewicz z Gorzowa Wielkopolskiego
„Jedność małżeństwa fundamentem skutecznego wychowania”

-  mgr Katarzyna Wnęk – Joniec z Fundacji „Podaruj mi Skrzydła”
„Osoba niepełnosprawna w rodzinie – dar i wyzwanie”

- mgr Maciej Małozięć – Katolicki Uniwersytet Lubelski
„Współczesna emigracja a kondycja rodziny – Polskie migracje – doświadczenia dziejów”

- mgr Aleksandra Małozięć  - Katolicki Uniwersytet Lubelski
„Współczesna emigracja zarobkowa”

- prof. dr hab. Alina Rynio i dr hab. Danuta Opozda – Katlicki Uniwersytet Lubelski
„Rodzina w służbie społeczeństwu, społeczeństwo w służbie rodzinie”

Wykłady zaproszonych prelegentów były asumptem do dyskusji panelowej „Afirmacja rodziny niezbędna dla życia człowieka i przyszłości ludzkiej cywilizacji”, podczas której odpowiadano, między innymi na pytania nurtujące uczestników konferencji.