rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

CMENTARZE Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ

Powiat dębicki znajduje się na obszarze V Okręgu Cmentarnego o nazwie ,,Pilzno”, należącego w przeszłości do Galicji Zachodniej. W granicach powiatu, na terenie 5 gmin położone są 24 cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej, wchodzące w jego skład. Większość z nich znajduje się na obszarze gminy Brzostek i Pilzno. Na cmentarzach pochowani są żołnierze armii austro – węgierskiej, rosyjskiej oraz żołnierze niemieccy. Projektantem przeważającej części cmentarzy był architekt Gustav Rossmann. Do ich budowy wykorzystano kamienie, beton, elementy żeliwne oraz niewielkie ilości drewna. Wiele z cmentarzy, pomimo upływu przeszło 90 lat, wyróżnia się ciekawą architekturą i zdobnictwem. Warto odwiedzić te miejsca ze względu na ich walory architektoniczne, kulturowe oraz pamięć o przeszłości. Można powiedzieć, że są one pomnikami będącymi świadectwem historii tej ziemi.

GMINA BRZOSTEK


• Brzostek (Równie) cmentarz numer 222
Powierzchnia 72 m2. Położony wśród pól w przysiółku Równie. Ma kształt prostokąta. Jest tutaj pochowanych 46 bezimiennych żołnierzy austro –węgierskich.

• Brzostek cmentarz numer 223
Powierzchnia 26 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Jedna mogiła zbiorowa, w której spoczywa 42 żołnierzy austro – węgierskich poległych w maju 1915 r.

• Brzostek cmentarz numer 224
Powierzchnia 52 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Jedna zbiorowa mogiła, w której spoczywa 97 żołnierzy austro – węgierskich.

• Brzostek cmentarz numer 225
Powierzchnia 253 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Pochowanych jest tutaj 65 żołnierzy austro – węgierskich oraz 97 rosyjskich. Posiada kształt wydłużonego trapezu.

• Bukowa cmentarz numer 218
Największy cmentarz w okręgu V ,,Pilzno” (7 220 m2). Malowniczo położony na zboczu wzgórza pośród alejek, około 300 m od drogi Jasło - Brzostek. Spoczywa tutaj 158 żołnierzy.

• Gorzejowa cmentarz numer 227
Cmentarz o powierzchni ponad 1127 m2. Położony w południowej części wsi, na wzniesieniu. 10 grobów zbiorowych oraz 159 pojedynczych, w których pochowani są żołnierze armii austro – węgierskiej oraz rosyjskiej.

• Januszkowice cmentarz numer 217
Powierzchnia 979 m2. Położony na szczycie wzgórza o wysokości 385 m n.p.m., założony w miejscu dawnych stanowisk bojowych. Na obszarze cmentarza stoi monumentalny 7 metrowy krzyż. 227 grobów pojedynczych ze szczątkami żołnierzy austro – węgierskich i rosyjskich.

• Klecie cmentarz numer 220
Powierzchnia 852 m2. 2 groby zbiorowe i 188 pojedynczych. Pochowani są tutaj żołnierze austro – węgierscy oraz rosyjscy. We wschodniej części cmentarza murowana kapliczka. Otoczony murem nakrytym daszkiem z czerwonej dachówki.

• Klecie cmentarz numer 221
Powierzchnia 50 m2. Położony pośród łąk w dolinie Wisłoki. Pochowanych 31 żołnierzy austro - węgierskich.

• Przeczyca cmentarz numer 228
Powierzchnia 171 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. 1 grób zbiorowy oraz 39 pojedynczych, w których pochowani są żołnierze armii austro – węgierskiej oraz rosyjskiej.

• Błażkowa (Skurowa) cmentarz numer 229
Powierzchnia 181 m2. Cmentarz po generalnym remoncie (2002r.) W 9 grobach zbiorowych pochowanych jest tutaj 89 żołnierzy autro – węgierskich oraz rosyjskich.

• Zawadka Brzostecka cmentarz numer 226
Cmentarz o powierzchni ponad 1015 m2, posiada ciekawy układ architektoniczny. Jest tutaj usytuowanych 137 grobów pojedynczych, w których spoczywają żołnierze armii austro – węgierskiej oraz rosyjskiej. Cmentarz na planie trapezu, położony w bukowym lesie. Jeden z najpiękniej położonych cmentarzy w okolicy, na zboczu wzniesienia.

GMINA CZARNA


• Czarna Tarnowska cmentarz numer 240
Powierzchnia 246 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. 7 mogił zbiorowych oraz 22 pojedynczych, w których spoczywają żołnierze austro – węgierscy, rosyjscy oraz niemieccy.

• Róża cmentarz numer 241
Powierzchnia 279 m2. Położony we wschodniej części miejscowości. 6 mogił zbiorowych oraz 28 pojedynczych, w których spoczywają żołnierze austro – węgierscy oraz niemieccy.

• Stara Jastrząbka cmentarz numer 243
Powierzchnia 85 m2. Założony na planie kwadratu. W 13 grobach pojedynczych spoczywają tutaj żołnierze rosyjscy i niemieccy.

GMINA JODŁOWA

• Dęborzyn cmentarz numer 230
Powierzchnia 188 m2. Usytuowany w centrum wsi, przy drodze z Pilzna do Jodłowej, na wzgórzu. 68 nagrobków pojedynczych, w których pochowani są żołnierze armii austro – węgierskiej oraz rosyjskiej polegli w maju 1915 roku.

• Jodłowa cmentarz numer 231
Powierzchnia 225 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Wyremontowany w 2003 roku. 2 groby zbiorowe oraz 48 pojedynczych, w których pochowani są żołnierze austro - węgierscy oraz rosyjscy.

• Jodłowa cmentarz numer 232
Cmentarz o powierzchni ponad 1850 m2. Założony na terenie dawnego cmentarza cholerycznego w części wsi zwanej Podlasie. 1 grób zbiorowy i 195 pojedynczych, w których pochowani są żołnierze austro – węgierscy oraz rosyjscy.

GMINA PILZNO

• Łęki Dolne cmentarz numer 239
Powierzchnia 141 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym.42 groby pojedyncze, w których spoczywają żołnierze armii austro – węgierskiej oraz rosyjskiej.

• Parkosz cmentarz numer 238
Powierzchnia 95 m2. Położony w pobliżu zajazdu turystycznego. 18 grobów pojedynczych.

• Pilzno cmentarz numer 236
Powierzchnia 25 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Pochowanych jest tutaj 60 żołnierzy austro – węgierskich, rosyjskich i niemieckich. Najmniejszy powierzchniowo cmentarz wojskowy na obszarze V okręgu ,,Pilzno”.

• Pilzno cmentarz numer 237
Powierzchnia 526 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. 1 grób zbiorowy i 120 pojedynczych, w których pochowani są żołnierze austro – węgierscy, rosyjscy i niemieccy polegli w grudniu 1914 r. oraz w maju 1915 r.

• Słotowa cmentarz numer 235
Powierzchnia 129 m2. Założony w południowej części wsi, na planie prostokąta w części wsi zwanej Góry.3 groby zbiorowe i 10 pojedynczych, w których są pochowani żołnierze austro – węgierscy oraz rosyjscy.

GMINA ŻYRAKÓW


• Zasów cmentarz numer 242
Powierzchnia 872 m2. Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Położony przy drodze Zasów - Róża. Posiada ciekawy układ architektoniczny. 4 groby zbiorowe i 132 pojedynczych, w których spoczywają żołnierze austro – węgierscy, rosyjscy oraz niemieccy.

Literatura:
Duda O., 1995, Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej, Ośrodek Ochrony Zabytków Krajobrazu, Narodowa Instytucja Kultury, Warszawa

CMENTARZE ŻYDOWSKIE

• Brzostek
Cmentarz żydowski powstał w połowie XIX wieku. W 2009 roku staraniem władz gminy oraz miejscowego proboszcza teren został ponownie ogrodzony i rekonsekrowany. Umieszczono na nim około 70 macew.

• Dębica
Pochodzi z przełomu XVII/XVIII w. W dużej mierze zniszczony podczas II wojny światowej. Do dziś zachowało się około 500, w większości uszkodzonych płyt nagrobnych, a z fragmentów macew zbudowano 2 lapidaria. Najstarszy znaleziony i zidentyfikowany nagrobek pochodzi z końca XVIII w.

• Jodłowa Wisowa
Cmentarz pochodzi z XIX w. Do dziś zachowało się jedynie kilka macew. Nekropolia położona w lesie, teren nie oznakowany.

• Pilzno
Pochodzi z II poł. XIX w., położony przy ulicy Węgierskiej. Częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, obecnie znajduje się na nim kilkadziesiąt uszkodzonych macew, całość ogrodzona.

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie