miniaturaXI Międzyszkolny Konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2015” odbył się w dniach 20-22 marca 2015 roku w  Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy. Uczestnicy przywieźli ponad 200 modeli. Prawie 150 modeli i dioram zaprezentowali seniorzy, zaś w kategoriach konkursowych 60 modeli wystawiło 20 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a nawet… jeden przedszkolak. Swoje repliki zaprezentowali modelarze z Dębicy, Ropczyc, Rzeszowa, Leżajska, Zawady, Czarnej i Uścia Gorlickiego.

Prace konkursowe oceniane były przez jury w składzie: Jerzy Bielecki, Tomasz Januszewski, Wojciech Szerszeń, Janusz Chmiel i Artur Getler.

Tegoroczne „Ogniwko” to nie tylko konkurs. Sobota była okazją do spotkania z mistrzem świata w okrętowym modelarstwie kartonowym, Panem Arturem Reslerem. Wystawiał on w Dębicy swój mistrzowski model niemieckiego pancernika „Bismarck”. Podczas wystawy przeprowadził wykład połączony z prezentacją, na temat historii wystawianego okrętu i odsłonił tajniki z budowy modelu. Uczestnicy i publiczność mogła podziwiać wystawę obrazów i grafik Pani Iwony Benesz, absolwentki ZSE w Dębicy. W niedzielę odbyły się warsztaty technik modelarskich prowadzone przez Pana Artura Getlera. Równolegle do konkursu modelarskiego uczniowie wzięli udział wiedzy historycznej na temat udziału Polaków w II wojnie światowej-
„Od Westerplatte do Berlina”.

Jedenasta już edycja konkursu możliwa było dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób i instytucji. Za pomoc w organizacji Konkursu organizatorzy dziękują sponsorom i patronom:

Powiatowi Dębickiemu,
Rzeszowskiemu Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej,
Panu Stanisławowi Ożogowi - Posłowi do Parlamentu Europejskiego,
Panu Zdzisławowi Pupie -  Senatorowi RP.,
Stowarzyszeniu Mieszkańców Dębicy i Powiatu Dębickiego „Alternatywa”,
Stowarzyszeniu „Przyjaciół Ekonomika”,
Państwu Jolancie i Leopoldowi Szczyrkom,
Robertowi Pęczkowskiemu z wydawnictwa Stratus,
Jerzemu Bieleckiemu i Kazimierzowi Siwuli,
Zarządowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy.

Klasyfikacja:

Modele redukcyjne plastykowe szkoły podstawowe
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

1. Julia Szerszeń
2. Krzysztof Zapotoczny
3. Ex aequo Jan Zapotoczny i Michał Baniak

Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe wyróżnienia: Bartosz Kielar i Bartosz Getler
Pojazdy cywilne wyróżnienia: Michał Baniak i Krzysztof Zapotoczny
Figurki  wyróżnienia: Bartosz Getler i Julia Szerszeń
Dioramy lądowe wyróżnienie: Bartosz Kielar

Modele redukcyjne kartonowe szkoły podstawowe
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f wyróżnienie: Michał Baniak