DSC 001Już po raz dziewiąty w Niedzielę  Palmową 29 marca 2015r., Starostwo Powiatowe w Dębicy zorganizowało Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocny. W tym roku  do hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przy ulicy Ogrodowej zjechały Koła Gospodyń Wiejskich z całego niemalże powiatu dębickiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dębicy, Bobrowej Woli, Brzostku, Dom Dziennego Pobytu, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Seniora, Domy Pomocy Społecznej z Dębicy i Parkosza, przedstawiciele szkół i osoby prywatne, także z sąsiedniego  ropczycko – sędziszowskiego powiatu, w sumie 35 podmiotów.

Zachwycały przygotowane przez uczestników pomysłowe ozdoby i stoły wielkanocne z maślanymi barankami, kraszankami, kołatkami, laskami chrzanu, kołaczami, mazurkami, pękami kiełbas przystrojonych bukszpanem i paleta kolorowych, różnorodnych, bibułowych kwiatów i stoiskach z tradycyjnymi pisankami wykonanymi techniką rytowniczą, batikową, trawiona w kwasie oraz pisanek współczesnych zdobionych kamieniami, malowanych farbami akrylowymi, stosując technikę decupagu we wzory budzącej się wiosny tworząc wielobarwny kalejdoskop wartości i symboliki jakie niosą tradycje Świąt Wielkanocnych.

Komisja  IX Konkursu w składzie:

Maria Czernik – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Żyraków – plastyk, fotografik
Mariola Zając – plastyk – Galeria Sztuki MOK w Dębicy
Ryszard Pajura – Redaktor Naczelny Tygodnika Obserwator Lokalny

przyznała nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach:

Kategoria – Pisanka tradycyjna -

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzostku
Koło Gospodyń Wiejskich w Straszęcinie
Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie

Nagrody i dyplomy w postaci  bonów finansowych ufundowanych przez Starostwo Powiatowe uczestnikom i laureatom konkursu  wręczyli Starosta Dębicki Andrzej Reguła i Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła.

Gratulacje i podziękowania dla wszystkich.

Do zobaczenia za rok….