34 21Tradycyjnie 3 majowe uroczystości rozpoczęły na Rynku w Dębicy. Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła, witając zgromadzonych zaznaczył, że:

(...) Święto Konstytucji 3 Maja jest wyjątkowe, łączy bowiem Święto Narodu i Państwa Polskiego z kościelnym świętem Matki Bożej Królowej Polski. Uczestnicząc w nim dajemy wyraz naszego przywiązania zarówno do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja, jak i religii naszych Ojców(...).
(...)Twórcy 3 Majowej Konstytucji rozumieli, że tylko działając wspólnie mogą uratować dobro najwyższe – Ojczyznę. Biorąc przykład z naszych przodków twórzmy więzi społeczne, budujmy wspólnotę obywatelską, wspólnotę która patrzy w przyszłość, ale i czerpie z przyszłości(...).
Starosta zakończył swoje wystąpienie słowami: Niech nasza chlubna historia oraz osiągnięcia minionych lat będą dla nas wszystkich inspiracją do przyszłych działań, niech połączy nas duma z Polski i radość wspólnego świętowania.

W dalszej części uroczystości zgromadzeni na Rynku mieszkańcy powiatu dębickiego, wsłuchali się w teksty poetyckie, nawiązujące treścią do historycznych chwil tworzenia Konstytucji 3 Maja oraz obejrzeli pokaz tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „ Igloopolanie”. Przy dźwiękach patriotycznych melodii, tradycyjnie wykonywanych przez Miejską Orkiestrę Dętą, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim, harcerze, uczniowie dębickich szkół i mieszkańcy Dębicy przemaszerowali na Plac Solidarności, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez proboszczów dębickich parafii. W ostatniej części uroczystości, na Placu Gryfitów, pod figurą Matki Bożej, delegacje władz samorządowych, posłów, kombatantów oraz przedstawicieli instytucji złożyli wiązanki kwiatów.

Dopełnieniem 3 majowego świętowania była premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Wesele Figara”, przygotowana przez Towarzystwo Muzyczno – Śpiewacze w Dębicy pod kierunkiem Pawła Adamka.

Przed wystawieniem opery przedsiębiorcom powiatu dębickiego wręczone zostały podziękowania wystosowane przez Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego z okazji 25-lecia polskiej transformacji, w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowania i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Wyróżnienia takie otrzymało 5 przedsiębiorców – prezesów firm nominowanych przez Powiat Dębicki:
Stanisław Jarosz - Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego – Taurus Pilzno,
Stanisław Jedliński – Firma OLIMP LABS – Nagawczyna,
Janusz Urbanik – Firma VENTOR,
Piotr Mikrut – Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” - Brzeźnica,
Marian Kwiecień – Firma „LERG” - Pustków Osiedle.

Podczas uroczystości obecny był Pan Stanisław Jarosz – Prezes Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego TAURUS z Pilzna, który z rąk Starosty Andrzeja Reguły i Przewodniczącego Rady Powiatu Mateusza Smoły odebrał pamiątkowy dyplom.