45 09II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich z okazji 25-lecia samorządności w Polsce odbył się 21 maja 2015 r. w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Patronat nad debatą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe oraz II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Uroczystego otwarcia debaty dokonał Pan Andrzej Reguła- Starosta Powiatu Dębickiego. Dyrektor II LO Pani Marta Czekaj wyjaśniła wszystkim uczestnikom zasady oraz ideę debaty oksfordzkiej.

Pięć szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dÄ™bickiego wzięło udziaÅ‚ w tegorocznych potyczkach sÅ‚ownych. Uczniowie II Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w DÄ™bicy okazali siÄ™ zwyciÄ™zcami tej edycji  Turnieju Debat Oksfordzkich, natomiast przedstawiciele ZespoÅ‚u Szkół Ekonomicznych uzyskali II miejsce, a Zespół Szkół nr 2 uplasowaÅ‚ siÄ™ na III pozycji.

Uczestnicy debaty poprzez argumentacjÄ™ oraz kontrargumentacjÄ™ wskazywali ważkość zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z patriotyzmem, zdobyciem wyższego wyksztaÅ‚cenia jako gwarancji sukcesu na rynku pracy, decentralizacjÄ… wÅ‚adzy a usprawnieniem zarzÄ…dzania paÅ„stwem. Uczestnicy  dyskutowali również na temat zagrożenia dla spoÅ‚eczeÅ„stwa ze strony subkultur mÅ‚odzieżowych oraz emigracji mÅ‚odzieży poza powiat dÄ™bicki.

Przebieg debaty oceniało jury, a nad przestrzeganiem zasad dyskusji oksfordzkiej czuwał powołany do tego ekspert.

Kolejna, III edycja Turnieju Debat Oksfordzkich, odbędzie się w przyszłym roku.