61 10Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin i powiatów uczestniczyło w warsztatach „Eurofundusze 2014-2020, źródło dodatkowego wsparcia finansowego samorządów”. Konferencja odbyła się 10 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Została zorganizowana przez Starostę Dębickiego oraz Związek Powiatów Polskich.

Podczas warsztatów dyskutowano o możliwościach pozyskiwania unijnych dotacji. Spotkanie poprowadzili: Bernadetta Skóbel, radca prawny, a jednocześnie kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich oraz Jarosław Komża, ekspert do spraw funduszy Unii Europejskiej w Biurze ZPP.

Prelegenci omówili polską politykę rozwoju, unijną politykę spójności, źródła wsparcia finansowego przewidziane dla jednostek samorządu terytorialnego, a także rozwiązania, które mogą dodatkowo wzmacniać pisane przez samorządy wnioski.

Z budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 miliarda euro. Pieniądze te będzie można zainwestować między innymi w badania naukowe i ich komercjalizację, kluczowe połączenia drogowe, rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku, cyfryzację kraju czy aktywizację zawodową.

Fundusze polityki spójności mają objąć realizację sześciu krajowych programów. Propozycja podziału Funduszy Europejskich 2014-2020 na poszczególne Programy Operacyjne przewiduje następujące proporcje: Infrastruktura i Środowisko – 27 513,9 mln euro, Inteligentny Rozwój - 8 614,1 mln euro, Wiedza, Edukacja, Rozwój - 4 419,3 mln euro, Polska Cyfrowa - 2 255,6 mln euro, Polska Wschodnia - 2 117,2 mln euro, Pomoc Techniczna - 700,1 mln euro.