65 07Jedenaście szkolnych drużyn rywalizowało podczas X edycji Gwiaździstego Rajdu Pieszego Śladami 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej „Kałużówka – 15 czerwca 2015”. Rozgrywki toczyły się w trzech konkurencjach: quiz o tematyce historycznej, zadania sprawnościowo-orientacyjne w terenie oraz strzelanie do tarczy.

Najlepszy okazał się patrol „Adasie”, czyli gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Gumniskach, którzy zdobyli wspólnie 31 punktów. Drugie miejsce zajęły ex aequo patrole: „Partyzancka Jedenastka” ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz „Żołnierze AK” z SP nr 12 w Dębicy. Obie reprezentacje zebrały po 28 punktów. O jeden punkt mniej i trzecie miejsce na podium wywalczył patrol „JWK Brzozy” z Publicznego Gimnazjum w Brzeźnicy.

W Rajdzie wzięły również udział drużyny: „Czwartacy” z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Dębicy (17,5 pkt), „Leliwiacy” z PG w Głobikowej (24 pkt), „Łaziki” z SP w Gumniskach (25 pkt), „Paszczaki” z ZS w Paszczynie (21 pkt), „Skłodowska Team” z PG w Pustkowie-Osiedlu (9 pkt), „Wataha” z PG w Dobrkowie (12,5 pkt) oraz Pilzneński Szczep Harcerski „Zielony Płomień” (24 pkt).

Na zwycięzców czekały nagrody i gratulacje od Starosty Powiatu Dębickiego Andrzeja Reguły oraz przedstawicieli Miasta i Gminy Dębica. Gimnazjaliści z Gumnisk odebrali także Proporzec Przechodni 5 PSK.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK. Został zorganizowany przez Krąg Przewodników Szlaku Partyzanckiego przy ŚZŻAK 5 PSK w Dębicy, Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach oraz Zespół Szkół im. mjr Lazarowicza w Gumniskach.