24 kwietnia 2014 roku, Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE. Ks. Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża w kościele Miłosierdzia Bożego zainicjowała rocznicowe obchody  Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Właśnie minęło 75 lat od chwili powstania tej niekwestionowanej nestorki szkolnictwa zawodowego w powiecie dębickim. Na urodziny „Mechanika” licznie przybyli zaproszeni goście, między innymi - Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacki, Wicekurator - Antoni Wydro, przedstawiciele parlamentarzystów - dyrektorzy biur poselskich, samorządowcy, duchowni, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą, absolwenci szkoły i uczniowie.

Starosta Powiatu Dębickiego w swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania ZSZ nr 1 i jej sukcesywny rozwój: - „(…) Powołana została do życia jako odpowiedź na potrzeby kadrowe prężnie rozwijającego się Centralnego Okręgu Przemysłowego obok Szkoły Przysposobienia Kupieckiego, dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomicznych.
   Dziś Zespół Szkół Zawodowych nr 1 to jedna z sześciu szkół zawodowych powiatu  dębickiego, szkoła która przez cały, 75 – letni okres funkcjonowania, była wierna swemu zasadniczemu nurtowi kształcenia młodzieży w kierunkach technicznych. Przez wiele dziesiątków lat z jej murów wychodzili świetnie przygotowani fachowcy, znajdujący zatrudnienie na lokalnym rynku pracy lub z powodzeniem podejmujący dalsze kształcenie. Do dziś szkoła zajmuje znaczące miejsce na mapie edukacyjnej powiatu, choć obecnie, w obliczu ogromnych zmian w życiu gospodarczym, przygotowuje swych uczniów w kierunkach kształcenia, które bardziej odpowiadającym aktualnym, współczesnym potrzebom. Dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne, przystosowując się do zmienionych warunków i oczekiwań zewnętrznych, z konsekwencją wypracowują nowe wzorce działania.
   W ofercie edukacyjnej pojawiają się kierunki kształcenia, uwzględniające zarówno aspiracje, zainteresowania i potrzeby młodego pokolenia, jak również wciąż zmieniający się rynek pracy. Systematyczne wdrażanie nowych programów nauczania, innowacji pedagogicznych, atrakcyjnych metod i form kształcenia oraz ciągłe mobilizowanie uczniów, poprzez ich udział w różnorodnych konkursach, przynoszą oczekiwane rezultaty. Rozwiązaniem wręcz wzorcowym, uhonorowanym I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła dla rynku pracy” w obszarze budownictwa - instalacji budowlanych, jest funkcjonowanie klas pod patronatem firmy VENTOR, a od niedawna także firmy TABOR. Prowadząc klasy patronackie jesteście Państwo prekursorami powrotu do dawnych, sprawdzonych rozwiązań ścisłej współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz nauki zawodu w nie tylko w szkolnych warsztatach(...)”

Powiat Dębicki jako organ prowadzący dla szkół ponadgimnazjalnych dba o rozwój bazy  placówki inwestując nieustannie w modernizację budynków oraz doposażanie specjalistycznych pracowni zawodowych w najnowocześniejsze urządzenia.

- (…) Symptomatycznym jest, że Jubileusz szkoły przypada na kilka dni przed kanonizacją jej patrona - Jana Pawła II. W dobie ciągłych poszukiwań autorytetów moralnych sylwetka tak wielkiego Polaka, przyjaciela młodzieży i wiernego orędownika ich spraw, z pewnością stanowi ponadczasowy fundament oddziaływań wychowawczych szkoły.
   Niech dzisiejszy Jubileusz będzie sposobnością wyrażenia uznania za kształtowanie wizerunku szkoły bogatej w tradycje, a jednocześnie na wskroś nowoczesnej. Składam serdeczne podziękowania dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracji - dziękuję Państwu za troskę o losy szkoły. Całej społeczności szkolnej życzę, by każdy dzień był pełen chęci do podejmowania nowych wyzwań. Nauczycielom życzę sukcesów i satysfakcji z codziennej, trudnej i odpowiedzialnej pracy oraz wytrwałości w budowaniu szkoły otwartej na marzenia i potrzeby młodych, opartej na poszanowaniu indywidualności każdego ucznia (…)”
- zakończył swoje wystąpienie Władysław Bielawa.

Część oficjalną zamknął okolicznościowy występ przygotowany przez uczniów szkoły.