24 03Już po raz szósty w powiecie dębickim odbył się podkarpacki pieszy rajd dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Wystartowało w nim 50 młodych ludzi ze szkół specjalnych w Mielcu, Strzyżowie, Kolbuszowej Dolnej, Mrowli, Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim, Rudniku nad Sanem i Dębicy. Trasa wyprawy wiodła od Schroniska Młodzieżowego „Rozdzielnia Wiatrów” w Głobikowej przez Kamieniec, Kujawy i Małą.

Organizatorzy wyprawy to Zespół Szkół Specjalnych oraz Starostwo Powiatowe w Dębicy. Rajd odbył się 22 października br. Otwarli go wspólnie: pani Barbara Pelczar - Białek, dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, pan Krzysztof Lipczyński, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, pani Bożena Dziadosz, dyrektor Zespołu Szkół w Głobikowej oraz pani  Marta Biłas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Z uczestnikami spotkali się też panowie: Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego i Mateusz Smoła, Przewodniczący Rady Powiatu.

We wspólnym marszu, podobnie jak przed rokiem, wzięli udział sponsorzy rajdu. Jego pomysłodawcą była pani Danuta Wadas, a nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem wycieczki czuwali nauczyciele ZS w Dębicy: Barbara Kołodziej, Łukasz Drąg i Marek Kramarz.

Rajd odbył się dzięki wsparciu finansowemu i materialnemu: Wacława Smolenia, Romana Bukowskiego - właściciela Piekarni „Bukowski” w Dębicy, Janusza Wiktora - właściciela dębickiej Cukierni „Wiktor”, Barbary i Zbigniewa Bandzyrów - właścicieli firmy Euro-Dom w Kozłowie, Agnieszki Krzemień, a także związku zawodowego NSZZ „Solidarność” przy Firmie Oponiarskiej w Dębicy.

Sponsorem nagród był Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła.

Zdjęcia udostępnione przez ZSS w Dębicy