001 01Jak co roku w Powiecie Dębickim, ostatni dzwonek w szkole jest zarazem pierwszym dla ekip remontowych, które przez dwa miesiące wakacji przeprowadzają niezbędne prace.

- W sumie w oświatę zainwestujemy około 2 milionów złotych. Zaplanowaliśmy wiele drobnych remontów, ale będziemy również realizować dwie duże inwestycje - tłumaczy Starosta Powiatu Dębickiego Władysław Bielawa.

Najdroższą inwestycję samorząd powiatowy zaplanował w Zespole Szkół w Brzostku – Klecie, gdzie za 1,4 miliona złotych zostanie wykonana termomodernizacja budynku. Likwidacji ulegną również bariery architektoniczne, czyniąc tę placówkę jeszcze bardziej otwartą dla osób niepełnosprawnych. Z uwagi na szeroki zakres zadania, inwestycja została podzielona na dwa etapy. W bieżącym roku poprzez docieplenie ścian oraz wykonanie nowego pokrycia dachowego zostanie w znaczny sposób poprawiona efektywność energetyczna szkoły. Natomiast podczas przyszłorocznych wakacji planowana jest instalacja zmodernizowanego systemu centralnego ogrzewania, renowacja szkolnych podłóg, remont sanitariatów i wykonanie podjazdów dla niepełnosprawnych uczniów. Władze powiatu planują również wykonanie przy szkole placu manewrowego do nauki jazdy, ogrodzenia zabezpieczającego rozległy teren placówki oraz oraz zakup nowego ciągnika. Na ten cel przekazana zostanie z budżetu powiatu kwota 300 tys. zł. Bez wątpienia zrealizowanie tych zadań podniesie atrakcyjność, jedynej w tym regionie szkoły zawodowej, prowadzącej naukę w kierunkach rolniczych.

Kolejna oświatowa inwestycja realizowana będzie w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu, gdzie kształcą się przyszli hotelarze oraz pracownicy gastronomii. Dotychczas uczniowie uczęszczający na zajęcia korzystali również z pomieszczeń internatu. Po przeprowadzonym remoncie zajęcia dydaktyczne będą prowadzone wyłącznie na terenie szkoły. Samorząd przeznacza 350 tys. zł. na przebudowanie części budynku szkolnego. Mieścić się w nim ma nowa kotłownia wraz z wyposażeniem oraz pomieszczenie biblioteki szkolnej.

Podjęte działania bez wątpienia wpłyną na poprawę warunków kształcenia uczniów oraz atrakcyjnośc powiatowych placówek kształcenia zawodowego, funkcjonujących poza Dębicą.