004 019 czerwca br., w II LO im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy odbył się I Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich, zorganizowany z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce. W turnieju udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Zespołu Szkół nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Drużyny miały za zadanie bronić lub negować jedną z wylosowanych tez:
• 4 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm
• Rok 1989 – w pełni wykorzystane zwycięstwo,
• Okrągły stół faktycznie odsunął komunistów od władzy w Polsce,
• Reforma Balcerowicza przyczyna siły III Rzeczpospolitej.

Debatę poprowadzili uczniowie II LO im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, ubiegłoroczni zwycięzcy Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu. W skład jury weszli: Barbara Pelczar – Białek - dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, jej zastępca - Zbigniew Sroczyński, sekretarz powiatu - Michał Prażak, Maciej Małozięć - sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK oddział w Dębicy oraz Ryszard Pajura - redaktor naczelny „Obserwatora Lokalnego”

Pierwsze starcie toczyło się wokół tezy „Reforma Balcerowicza przyczyną siły III RP”. Wyraźnie dało się wyczuć nerwy i stres wśród zawodników. Jednak z czasem debaty nabrały tempa i młodzież coraz lepiej radziła sobie z argumentami i walką z konkurencją.

W starciu finałowym zmierzyła się młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego z reprezentacją II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy. Młodzież z „Kwiatka” miała udowodnić, że „4 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm”, zaś uczniowie II LO obalić tę tezę. Po emocjonującym starciu sędziowie wskazali uczniów Twardowskiego jako zwycięzców turnieju.

Podczas turnieju został podsumowany konkurs plastyczny dla gimnazjalistów „Ku wolności 1980 – 1989”. Zwyciężył plakat wykonany przez uczennicę Zespołu Szkół w Stasiówce.

Nagrody dla laureatów I Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich oraz dla zwycięzców konkursu plastycznego ufundował Starosta Powiatu Dębickiego oraz firmy Lech Elektronika i Kograko.

Zdjęcia udostepnione przez II LO w Dębicy