003 12Zajęcia edukacyjne dla młodzieży zakończyły 7 marca 2014 roku Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To na wskroś historyczno – patriotyczne spotkanie wypełniło po brzegi salę widowiskową Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dębickiego. Był to ostatni element cyklu uroczystości rozpoczętych 23 lutego br.

Spotkanie z uczniami otworzył Władysław Bielawa – Starosta Powiatu Dębickiego. Następnie zgromadzona młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji pracownika Instytutu Pamięci Narowowej – Oddział w Rzeszowie, poświęconej działaniom żołnierzy podziemia antykomunistycznego na Rzeszowszczyźnie. Młodzieżowa Grupa SAFO, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy przedstawiła widowisko słowno - muzyczne pt. „Niezłomni w służbie Bogu i Ojczyźnie”, a Tomasz Czapla – historyk, pracownik Muzeum Regionalnego w Dębicy zaprezentował wystawę poświęconą bohaterom związanym z ziemią dębicką, walczącym z sowieckim reżimem o prawo do samostanowienia państwowego. Przez najbliższe miesiące wystawa odwiedzi kolejne szkoły ponadgimnazjalne powiatu.

Starosta Powiatu – Władysław Bielawa otwierając spotkanie, zwrócił się do młodzieży słowami: „Pragnęlibyśmy, aby wiedza o ludziach, którzy tak wysoko postawili poprzeczkę wierności ojczyźnie, stając się symbolem walki o słuszną sprawę, zapadła nie tylko w Waszą pamięć, ale i w Wasze serca”. Sądząc po skupieniu, w jakim uczniowie opuszczali salę, zapewne tak się stało.