rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

 DSC03278Nabożeństwem w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Straszęcinie rozpoczęło się tegoroczne powiatowe święto plonów. Mszy przewodził ks. proboszcz Bogusław Czech, który tuż po eucharystii poświęcił 26 wieńców dożynkowych przywiezionych przez mieszkańców ziemi dębickiej. Uczestnicy uroczystości dziękowali za zbiory i prosili o urodzaj na przyszły rok. Po mszy św. barwny korowód udał się na plac przy miejscowym Zespole Szkół, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.
 
Na uczestników imprezy czekał między innymi tradycyjny przegląd wieńców dożynkowych. Te wspaniałe arcydzieła wymagały od wykonawców inwencji twórczej, cierpliwości, wiele wysiłku i wytężonej pracy.
Starosta Powiatu Dębickiego oraz Wójt Gminy Żyraków dziękowali wszystkim grupom wieńcowym za ich zaangażowanie, wręczając każdej reprezentacji pamiątkowe dyplomy. Podziękowania trafiły również do starostów dożynek. W tym roku te zaszczytne funkcje pełnili państwo Halina Kuszowska z Woli Wielkiej i Piotr Stachnik ze Straszęcina – oboje rolnicy z krwi i kości. Pan Piotr posiada gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 98 ha, natomiast pani Halina - razem z mężem - prowadzi gospodarstwo o powierzchni 10 ha.
 
Jednym z najważniejszych momentów dożynek był ceremoniał dzielenia chleba. Starostowie Święta Plonów przekazali Staroście Dębickiemu oraz Wójtowi bochen chleba, który został rozdzielony pomiędzy uczestników uroczystości. 
Tegoroczne dożynki zachęciły do udział wielu młodych ludzi.
 
Podczas imprezy nie brakowało różnorodnych atrakcji. Na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy, który w tym roku obchodzi 40-lecie artystycznej pracy. Uczestników dożynek do wspólnej zabawy porwała też dębicka grupa wokalna „Łączy Nas Talent”.
 
Sporo śmiechu było podczas występu góralskiego kabaretu „Truteń” z Zakopanego. Najwięcej wspólnej zabawy zapewnił natomiast Turniej Gmin, w którym wystartowało pięć drużyn. Dzielni zawodnicy musieli popisać się celnością w rzucie gumiakiem, umiejętnością współpracy oraz refleksem podczas wyścigów na nartach i transporterach, a także zdolnościami prawdziwej gospodyni. W rywalizacji najlepsza okazała się drużyna gminy Żyraków, drugie miejsce zajęli reprezentanci gminy Czarna, natomiast trzecie – przedstawiciele gminy Pilzno. Czwarta i piąta lokata przypadły kolejno gminom: Jodłowa oraz Brzostek. Dla wszystkich uczestników przygotowano atrakcyjne nagrody.
 
Największe emocje wzbudził oczywiście wieczorny gwóźdź programu, czyli występ zespołu Doda &Virgin. Artyści dali niezwykle widowiskowy koncert, podczas którego bawiło się kilka tysięcy widzów.
 
Organizatorami tegorocznych dożynek powiatowych byli Powiat Dębicki oraz Gmina Żyraków. Wydarzenie odbyło się przy nieocenionym wsparciu sponsorów: Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A., KRONOSPAN HPL Sp. z o.o., MET-CHEM Zakłady Metalowo-Chemiczne Świerczek Halina,  Zakład Ogrodniczy „Przyborów” Sp. z o.o., GALERIA DĘBICKA, Plastbud Sp. z o.o., BAN - KOR - BET Dębica, Załadunek Usługi Handel – Joanna Gałuszka, Sieć Handlowa „Jubilatka” – Andrzej Barszcz, Podkarpacka Izba Rolnicza, Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe DOM-TRANS” Mariusz Lis – Straszęcin, STEK-Rol Sp. J. Andrzej Barszcz,  Gospodarstwo Rolne Elżbieta i Piotr Stachnik – Straszęcin, Ogrodnik-Bis Szymon Ruciak, Sklep BIEDRONKA Marian Sak,  Eko-Kłos Sp. z o.o., CIACHO sp. z o.o., PRYMAT Sp. z o.o., Firma Handlowo Usługowa „DIKO” Żyraków, Firma Handlowa EDO Sp. z o.o., Piekarnia Kaczor z Góry Motycznej, UNIDEX Sp. J. Jan Kania, Józef Wiktor, Firma VENTOR Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, P.P.H.U. Wojciech i Łukasz Jakubiak z Korzeniowa, Wyrób Artykułów z Tworzyw Sztucznych Grzyb Bożena, AWIS Sp. z o.o. Bobrowa, Firma Handlowa A.D. Mądro z Żyrakowa, Firma Handlowa RAVI Sp. z o.o. z Brzeźnicy.
 

folkW najbliższą sobotę (29 czerwca br.) o godz. 14:00 na Rynku w Pilźnie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Sokół Pilzno. Na zaproszenie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Pilźnie przyjadą zespoły z Macedonii, Ukrainy, Słowacji, Rumunii i Gruzji. Polskę reprezentowały będą: Zespół “Sokolanie” z Pilzna oraz zespół z Ropczyc. Patronat nad festiwalem objął Starosta Powiatu Dębickiego oraz Burmistrz Pilzna.

 

ZOBACZ PLAKAT

 

DSC01745W Domu Kultury MORS w Dębicy odbył się w piątek (24 maja br.) Jubileuszowy koncert z okazji 60-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej oraz 50-lecia pracy Kapelmistrza Stanisława Świerka z Orkiestrą. W programie znalazły się utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i marszowej. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać wokalny popis Kamila Pękali, Grzegorza Tomaszewskiego, Zdzisława Wojtynkiewicza oraz Magdaleny Świerk.

 

Gratulacje dla Orkiestry oraz Kapelmistrza w imieniu Powiatu Dębickiego złożyli Wicestarosta Dębicki Adam Pieniążek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Michał Maziarka.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

mini 30 kwietniaWe wtorek 30 kwietnia br., o godz.17, w Auli Zespołu Państwowych Szkól Muzycznych w Dębicy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. W ramach obchodów 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego zostanie zorganizowany koncert z cyklu Młode Dębickie Talenty. Wystąpią wychowankowie dębickiej szkoły muzycznej: Jagoda Prucnal – skrzypaczka, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. dr h.c. Kai Danczowskiej oraz Gabriela Pietraszewska - studentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie oboju dr Agaty Piotrowskiej-Bartoszek. Podczas koncertu Jagody na fortepianie zagra dr Justyna Danczowska - wybitna i utytułowana pianistka. Natomiast Gabrieli akompaniować będzie Anna Guja – pianistka, absolwentka akademii Muzycznej w Krakowie. Wstęp wolny. 

 

ZOBACZ PLAKAT

mini-mode-talenty-2019Na 26 kwietnia br. (piątek) zaplanowano koncert z cyklu Młode Dębickie Talenty. To wyjątkowe wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach obchodów 45–lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. Na scenie zaprezentują się wychowankowie PSM: Aleksandra Pietrucha – skrzypce przy akompaniamencie Żanny Parchomowskiej i Jiacheng Dai, Michał Łączak – klarnet solo oraz Iga Dąbrowska – prowadzenie. Koncert odbędzie się w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy o godz. 17:00. Wstęp wolny.

 

ZOBACZ PLAKAT

teatry222555999-21Młodzi artyści z rozmachem zaprezentowali dziś (12 kwietnia br.) swoje pomysły i sceniczny warsztat podczas XII Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów w Domu Kultury „Kosmos” w Dębicy. Statuetka zwycięzcy trafiła do Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka za spektakl „Czarowna noc”.


Druga nagroda powędrowała do Grupy Teatralnej „Talia” z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego za „Balladę o pewnej panience”. Trzecie miejsce zajęła Grupa Teatralna „Kwiatek” z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za przedstawienie „Dzidzibobo”. Natomiast wyróżnienie przyznano Dorocie Kusibab z II LO za monodram „Masara”.


Jury nagrodziło także najlepszych aktorów: Tomasza Sysłę („Ekonomik”), Mateusza Ciurkota („Kwiatek”) oraz Ignacego Kamińskiego (II LO).

Spektakle oceniało jury w składzie: Jan Michalak, Robert Chodur oraz Dominika Migoń. Przegląd został zorganizowany przez Powiat Dębicki oraz II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy. Nagrody dla uczestników ufundowało dębickie Starostwo Powiatowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

triominiStarosta Powiatu Dębickiego, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów w Dębicy zapraszają na Koncert Tria Stroikowego - zespołu który w marcu br. roku zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie, a miesiąc wcześniej I nagrodą na XII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie.

Muzyczne wydarzenie odbędzie się dziś (11 kwietnia br., czwartek) o godzinie 17:30 w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Wstęp wolny.

ZOBACZ PLAKAT

kiermasz-plakat-jpg-2019Blisko 40 wystawców będzie prezentować swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIII Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie, organizowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy, odbędzie się 14 kwietnia (niedziela) br. w hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy przy ul. Ogrodowej 20.

Program imprezy:

godz. 12.00 - otwarcie Kiermaszu,
godz. 12.30 - rozpoczęcie prac Komisji Konkursowej,
godz. 14.30 - ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu.

 

Jak zawsze będzie można popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób, a w razie chęci - kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!  

 

ZOBACZ PLAKAT

kredkiWydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy organizuje VI Powiatowy Konkurs Plastyczny "Moje spotkania z przyrodą".

 

Prace należy składać do 15 października 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

 

REGULAMIN KONKURSU

 

Załączniki:
Karta zgłoszenia
Klauzula zgody dla osób niepełnoletnich
Klauzula zgody dla osób pełnoletnich
Nota informacyjna

aparatWydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy organizuje VI Powiatowy Konkurs Fotograficzny "Przyroda Powiatu Dębickiego".

 

Zdjęcia należy składać do 16 października 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

 

REGULAMIN KONKURSU

 

Załączniki:
Karta zgłoszenia
Klauzula zgody dla osób niepełnoletnich
Klauzula zgody dla osób pełnoletnich
Nota informacyjna

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie