rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

kauwkamini-jpg-plakatW dniach 17 i 18 sierpnia br. odbędą się obchody 75. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce – największej partyzanckiej bitwy w ramach akcji „Burza” w 1944 r. Uroczystości organizowane są w hołdzie walczącym o wolną Ojczyznę. Obchody od lat cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią żywą lekcję historii. Serdecznie zapraszamy!

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

SOBOTA – 17 SIERPNIA 2019 r. – PILZNO – GOŁĘCZYNA – POŁOMIA
16:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny – Klasztor OO. Karmelitów w Pilźnie
16:45 – Złożenie kwiatów przy pomniku Bohaterów Niepodległości – Rynek w Pilźnie
17:15 – Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie kwiatów przy pomniku III Zgrupowania AK „Płoza” – Pomnik w Gołęczynie
18:00 – Spotkanie pokoleń – Domek Myśliwski w Połomii

NIEDZIELA – 18 SIERPNIA 2019 r. – POLANA KAŁUŻÓWKA
8:30 – Autokar MKS Sp. zo.o. (bezpłatny transport dla mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu ma polanie „Kałużówka”) – Plac Solidarności w Dębicy
9:30 – Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej z Dębicy
10:00 – Msza święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Andrzeja Jeża w intencji Ojczyzny oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej
11:00 – Oficjalne obchody 75. rocznicy akcji Burza i bitwy na Kałużówce
Hymn państwowy
Powitanie gości
Apel Pamięci
Salwa honorowa
Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez oficjalne delegacje
12:00 – Piknik historyczny (dioramy historyczne, grochówka wojskowa)

 

Główni organizatorzy obchodów: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dębica, Szkoła Podstawowa im. A. Lazarowicza w Gumniskach oraz Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach.

 

ZOBACZ PLAKAT

wojskowe wyzwanieNie jesteś żołnierzem, ale myślisz o służbie w szeregach Wojska Polskiego? Chcesz sprawdzić swoją kondycję albo zobaczyć jak ćwiczą żołnierze w jednostkach wojskowych? Masz ukończone 18 lat i dobry stan zdrowia? Jeśli tak – to czekamy właśnie na Ciebie.

 

W te wakacje, Ministerstwo Obrony Narodowej otwiera bramy koszar dla sympatyków wojska. W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych zapewniamy niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień. Poznawanie żołnierskiego rzemiosła zaczynamy punktualnie o 10.00 i kończymy około  godz. 19.00. W tym czasie, w zależności od jednostki, którą wybierzecie będziecie mogli wziąć udział w zajęciach w terenie, poznać sprzęt wojskowy, rywalizować w biegach zespołowych i ćwiczyć rzut granatem oraz naukę celowania i strzelania z wykorzystaniem urządzeń szkolno–treningowych. Nauczycie się także jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

W dniu szkolenia każdy będzie mógł dowiedzieć się, co trzeba zrobić żeby wstąpić do wojska. W punktach rekrutacyjnych znajdziecie informacje na temat oferty edukacyjnej m.in. wojskowych uczelni wyższych, czy najmłodszej placówki edukacyjnej, jaką jest Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie.

 

Szczegółowe warunki udziału w zajęciach zamieszczone są na stronie internetowej wojsko-polskie.pl oraz na stronach internetowych jednostek wojskowych biorących udział w projekcie.

parpZapraszamy na transmisję on-line ze spotkania informacyjnego w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Spotkanie stanowi świetną okazję, aby dowiedzieć się od eksperta z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, m.in. na jakie działaniamożna uzyskać dotację, jak również na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie.

 

Start transmisji: wtorek 30 lipca, godzina 12:00.

 

Zapraszamy!

 

Link do strony, na której udostępniona zostanie transmisja on-line:
https://www.parp.gov.pl/component/content/article/57333:zdobadz-dotacje-na-wprowadzenie-produktow-lub-uslug-na-nowy-rynek-zagraniczny-transmisja-on-line-ze-spotkania-informacyjnego

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu IX Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 31 lipca 2019 r. (środa) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

 

 

 

89 11Blisko 50 osób uczciło wczoraj (23 lipca br.) pamięć ludności żydowskiej, która zginęła z rąk Niemców podczas likwidacji dębickiego getta w lipcu 1942 roku. Kwiaty złożono w lesie Wolica przy masowym grobie ok. 500 pomordowanych oraz w centrum miasta przy obelisku rodziny Mikołajkowów, ukrywającej w tamtym tragicznym czasie Żydów. Wiązanki spoczęły także w parku jordanowskim, gdzie znajdowało się getto.

 

W uroczystościach - zorganizowanych przez Urząd Miejski w Dębicy i Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie - wzięli udział mieszkańcy i samorządowcy ziemi dębickiej oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, m.in. profesor Jonathan Webber. Powiat Dębicki reprezentowali: Piotr Chęciek, Starosta Dębicki oraz Michał Prażak, Sekretarz Powiatu Dębickiego.

 

Obchody zakończył koncert w wykonaniu Mariusza Koluchy i Bartłomieja Prucnala w Synagodze Nowomiejskiej w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

zegcha2Zegarek Casio - nagroda, którą podczas XIII Mistrzostw Podkarpacia w Płukaniu Złota wywalczyła reprezentacja Powiatu Dębickiego - powędrował do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Dębica. Trofeum zostało przekazane wczoraj (17 lipca br.) przez Starostę Piotra Chęćka. GOPS, wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Nowe Możliwości”, prowadzi akcję na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Zegarek zostanie wystawiony na sprzedaż podczas charytatywnej licytacji.

 

Przypomnijmy, że w niedzielnych zawodach, w kategorii „Złoty Powiat”, wystartowała trzyosobowa reprezentacja Powiatu Dębickiego w składzie: Radny Powiatowy Mateusz Domaradzki, Michał Prażak – Sekretarz oraz Małgorzata Kalita - Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Nasza drużyna zdobyła II miejsce oraz wspomniany już - ufundowany przez firmę Górecki - zegarek marki Casio.

logo-pracodawca-poziom-web-1Konkurs „PracoDawca Zdrowia” został stworzony przez Ministerstwo Zdrowia z myślą nie tylko o pracodawcach, ale przede wszystkim o pracownikach. Główną misją projektu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów). 

 

O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy.


Kapituła, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu medycyny, promocji praktyk zdrowotnych oraz przedstawiciele środowisk pracowniczych, będzie przyznawać certyfikat pracodawcy, który m.in. promuje aktywny styl życia pracowników, zwalcza palenie tytoniu wśród pracowników, nie pozwala na sprzedawanie i konsumpcję napojów alkoholowych na terenie instytucji oraz wspiera badania profilaktyczne pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań.


Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny, a certyfikat przyznawany jest na 3 lata – po upływie tego okresu konieczne jest ponowne wykazanie spełniania kryteriów. Datę i miejsce wręczania certyfikatu ustala Kapituła. Znakiem graficznym konkursu może posługiwać się każdy pracodawca, który otrzymał certyfikat. Laureaci mają prawo publikować informację o przyznaniu nagrody w ramach swoich działań promocyjnych. Konkurs jest nieograniczony czasowo i trwa do odwołania.

 

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA

5842pukanie zota 2019-19Kolejny raz do Gumnisk w gminie Dębica zjechali poszukiwacze cennego kruszcu. Wczoraj (14 lipca br.) odbyły się tutaj XIII Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota. Imprezie towarzyszyły m.in. turniej rycerski oraz koncerty zespołów Joker & Sequence oraz Snikerss. Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Dębicki, Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie-Osiedlu.


W zawodach, w kategorii „Złoty Powiat”, wystartowała trzyosobowa reprezentacja Powiatu Dębickiego w składzie: Radny Powiatowy Mateusz Domaradzki, Michał Prażak – Sekretarz oraz Małgorzata Kalita - Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego w Starostwie Powiatowym w Dębicy.


Nasza drużyna zajęła drugie miejsce, przekazując tym samym nagrodę przechodnią – trofeum z ubiegłego roku - złotą buławę, którą tym razem wywalczyli poławiacze złota ze Starostwa w Jarosławiu. Gratulujemy zwycięzcom!

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

interaktywny-folder-np-2019Na stronie Powiatu Dębickiego można znaleźć interaktywny katalog, zawierający adresy oraz kontakty telefoniczne i mailowe jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców w poszczególnych gminach powiatu.


Wymienione w folderze jednostki świadczą pomoc w zakresie poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, również w sferze pomocy społecznej, w sprawach rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień, w kwestiach przeciwdziałania przemocy w rodzinie, interwencji kryzysowej, w obszarze poradnictwa dla bezrobotnych, bezdomnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego i innych.

 

Zapraszamy do korzystania z katalogu.

se1112-18„Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” to temat spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Jego uczestnicy wzięli udział w wykładach, mogli również sprawdzić swój refleks na symulatorze kontroli czasu reakcji oraz ostrość wzroku. Sporym zainteresowaniem cieszyła się także akcja sprawdzania stanu technicznego rowerów i doposażania ich w urządzenia oświetlające i odblaskowe.


W spotkaniu (9 lipca br.) z mieszkańcami powiatu dębickiego uczestniczyli m.in. Wicestarosta Powiatu Adam Pieniążek oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Dębicy - podinspektor Waldemar Mytkoś. Wydarzenie odbyło się przy aktywnym udziale seniorów. Padło wiele pytań związanych z poruszaniem się pieszych po miejscowych drogach, w oparciu o zdarzenia, które miały miejsce w roku ubiegłym.


Celem akcji było kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników oraz podnoszenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Organizatorzy wydarzenia to Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Policja. Lokalnym partnerem przedsięwzięcia był Powiat Dębicki.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie