rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

noc-muzeum-miniWernisaż wystawy "Sławomir Micek w plenerze" o godz. 18.00 oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z drużyną wojów "Czarny Sokół" to główne atrakcje XII Nocy Muzeum w Dębicy, która odbędzie się w sobotę (18 maja br.) w godzinach 18.00 - 24.00 (Muzeum Regionalne, ul. Ratuszowa 4). Wstęp wolny.

552-0Współpraca w zakresie sprawnego przeprowadzenia procedur związanych z uzyskaniem pozwoleń niezbędnych do rozwoju działalności Zakładu Produkcyjnego Hutchinson Dębica była tematem spotkania, które niedawno odbyło się firmie działającej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Zawadzie.

 

W rozmowach brali udział Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, Radny Powiatowy, a zarazem były Wicestarosta Powiatu Mateusz Pasek oraz panowie Marek Koczur i Roman Materowski z zawadzkiego zakładu Hutchinsona.

 

Spotkanie zainicjowali przedstawiciele firmy, którzy chcą uruchomić kolejną inwestycję, zlokalizowaną obok już istniejącej i zatrudniającej kilkaset osób fabryki, produkującej uszczelki i elementy gumowe dla wiodących marek samochodowych. Zarówno Starosta Chęciek jak i Radny Pasek zadeklarowali pełne wsparcie i wszelką niezbędną pomoc.

 

- Tak ważna dla mieszkańców naszego powiatu, skutkująca kolejnymi miejscami pracy inwestycja, musi być traktowana priorytetowo – mówił Starosta.

 

Natomiast Radny Mateusz Pasek zwrócił uwagę że nowe przedsięwzięcie wpisuje się w specjalizację regionu, czyli motoryzację i lotnictwo, a powstały zakład przyczyni się do podniesienia jakości kadr w regionie i spadku bezrobocia, szczególnie wśród kobiet.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

444584-1Prawie 8 mln zł będzie kosztował kolejny etap budowy Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Parkowej w Dębicy. Starosta Piotr Chęciek oraz jego Zastępca Adam Pieniążek podpisali dziś (14 maja br.) w tej sprawie umowę z firmą KARPAT – BUD Sp. z o. o. z gminy Głogów Młp., która jest wykonawcą zadania. Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie m.in. Podkarpackie Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze przy porcie lotniczym w Jasionce i Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku. Budynek ZSS w stanie surowym zamkniętym ma stanąć do połowy grudnia bieżącego roku.


- To bezpieczny termin. Rozpoczynamy prace w sprzyjającym okresie, jest wiosna. Nie widzę zagrożeń, które mogłyby sprawić, że określony w umowie zakres prac nie zostałby wykonany w terminie – zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Tomasz Polek, Prezes Zarządu KARPAT – BUD Sp. z o. o.


Nową siedzibę Zespołu Szkół Specjalnych zlokalizowano na działce o powierzchni 1,34 ha, sąsiadującej z Zespołem Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. Koszt całej inwestycji oszacowano na ok. 24 mln zł. Jeszcze w grudniu ub. roku zakończono I etap przedsięwzięcia, czyli budowę fundamentów za kwotę blisko 1,3 mln zł. Kolejny etap ruszy lada dzień, ma kosztować dokładnie 7 917 000,00 zł.

 

- Zakładamy, że to co wstępnie ustaliliśmy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów uda się zrealizować. Mianowicie, że otrzymamy dofinansowanie budowy tej szkoły w wysokości 50 procent kosztów – mówił Piotr Chęciek, Starosta Powiatu Dębickiego, który wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu dziękował Zarządowi i radnym poprzedniej kadencji za wniesiony wkład. – Warunki w jakich uczą się dzieci w istniejącej szkole specjalnej są bardzo złe, wymagają pilnej budowy nowej siedziby. To sprawa oczywista dla radnych minionej i obecnej kadencji – podkreślał Przewodniczący Michał Maziarka. – Cieszę się, że udało nam się wspólnie doprowadzić do opracowania projektu, który teraz będzie realizowany.

 

Dwukondygnacyjny budynek szkoły został zaprojektowany na potrzeby ponad 300 użytkowników. W otoczeniu obiektu powstaną parkingi, boisko i plac zabaw. Uczniowie będą mieć do dyspozycji m.in. salę gimnastyczną o pow. blisko 440 m kw., siłownię, sale rehabilitacyjne, sale do zajęć korekcyjnych, do hydroterapii. Również gabinety: arterapii, logopedyczny, psychologiczny. Także różnego rodzaju pracownie, m.in. poligraficzną, muzyczną, plastyczną i komputerową.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

medale dla onierzy 2019-31Czternaście Srebrnych Medali za Zasługi dla Obronności Kraju wręczył w asyście Starosty Powiatu Dębickiego ppłk Mirosław Ciesielski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu. Odznaczenia zostały przyznane przez Ministra Obrony Narodowej rodzicom co najmniej trzech żołnierzy, którzy wzorowo pełnili służbę. Medale przekazano mieszkańcom miasta i gminy Dębica, gmin: Pilzno, Ropczyce oraz Wielopole Skrzyńskie. Uroczystość odbyła się dziś (13 maja br.) w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

KKKKK445Modernizacja linii kolejowej L-25 na trasie Dębica – Mielec, szybka kolej aglomeracyjna oraz inwestycje drogowo-mostowe w powiecie dębickim były tematem dzisiejszej (8 maja br.) konferencji prasowej w Pustyni. W spotkaniu wzięli udział Europoseł Tomasz Poręba, Starosta Dębicki Piotr Chęciek i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Kutrzeba.

 

Rewitalizacja trasy Mielec – Dębica oznacza zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych do 70 km/h. Stacje i przystanki, które zostaną przebudowane w ramach zadania to Mielec, Wojsław, Rzochów, Rzemień, Przecław Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Kochanówka Pustków i Pustynia. Podróżni skorzystają z komfortowych peronów z wiatami i funkcjonalnym oświetleniem. Będzie czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych, przebudowa obejmie 32 km linii.

 

- To jest kluczowa, strategiczna sprawa z punktu widzenia zarówno komfortu podróży dla mieszkańców Podkarpacia, ale również dla leżących na tej trasie stref ekonomicznych i działających tu przedsiębiorców. Podróż między Mielcem a Dębicą zajmie raptem 20 minut. Sama Dębica ma szansę stać się centrum komunikacyjnym – mówił Europoseł Poręba.

 

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to 246 472 628 zł, kwota dofinansowania unijnego - 166 355 438 zł. Inwestycja ma być gotowa w grudniu 2020 roku.

 

- To duża szansa cywilizacyjna, społeczna – komentował Starosta Chęciek. Podkreślił, że modernizacja linii L-25 stanowi kolejny bardzo ważny element rozbudowy infrastruktury drogowo-mostowej w powiecie dębickim, obok dwóch łączników autostradowych Dębica-Wschód i Dębica-Zachód. Częścią tego ostatniego jest budowany właśnie most przez rzekę Wisłokę.

 

Marszałek Województwa Podkarpackiego mocno wspiera infrastrukturę drogowo-mostową naszego powiatu. W tym roku będą zakończone trzy duże inwestycje na łączną kwotę 60 mln zł przy zaangażowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 30 mln zł, również przy pomocy rządu centralnego. Łącznie dofinansowanie tych wszystkich inwestycji wyniesie blisko 50 mln zł – mówił Starosta Piotr Chęciek.

 

Zwrócił uwagę, że realizowane w powiecie dębickim prace mają duże znaczenie dla całego południowego Podkarpacia. - Dla terenów Krosna, Jasła i tych położonych w obrębie Małopolski, czyli idąc dalej w stronę Grybowa, Nowego Sącza. Wszystkie osoby, które z tamtych rejonów podróżują do Polski centralnej czy północnej z pewnością odczują pozytywne zmiany – oceniał Starosta.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

opera2019 3maja-1Hucznym zwieńczeniem trzeciomajowych uroczystości w Dębicy była 20. premiera widowiska z udziałem profesjonalistów oraz artystów amatorów pod kierunkiem Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. Tym razem, na deskach Domu Kultury „Mors”, zaprezentowano operę „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki.


Wydarzeniu towarzyszyły wyjątkowe okoliczności, bowiem Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednocześnie w maju przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora. Obchodzony jest także dwudziesty jubileusz dębickich oper, które w ciągu dwóch dekad, na widowniach w różnych zakątkach kraju, zgromadziły w sumie ponad 90 tysięcy osób.


Zanim jednak artyści zawładnęli sceną, wręczono tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego”. Z rąk Starosty Piotra Chęćka, Wicestarosty Adama Pieniążka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Michała Maziarki wyróżnienie odebrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” w Dębicy. Natomiast Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula oficjalnie przekazali „Igloopolanom” Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej.


Operowy wieczór w DK „Mors” stał się również okazją do wręczenia indywidualnych podziękowań dla 18 osób, które od dwóch dekad biorą udział w przygotowaniach spektakli pod kierunkiem pana Pawła Adamka.


Ważnym punktem spotkania była też ceremonia wręczenia przez Posła Jana Warzechę Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panu Władysławowi Chorążemu z Dębicy, który od 67 lat pracuje w zawodzie księgarza i aktywnie działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

LAUDACJA ZPiT IGLOOPOLANIE

3 maja 2019 rynek gryfitw-31Godny i dostojny charakter miała pierwsza część powiatowych obchodów Narodowego Święta 3 Maja w Dębicy. Uroczystość na Rynku rozpoczęła się od ceremoniału patriotycznego z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Po odegraniu hymnu Polski, zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego przemówienia gospodarza uroczystości – Starosty Powiatu Dębickiego Piotra Chęćka. Został odczytany również list nadesłany przez Ministra Obrony Narodowej. Złożono też kwiaty przy pomniku Niepodległości.


Następnie barwny korowód, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą, kompanię honorową, oddziały towarzyszące i poczty sztandarowe, udał się do dębickiego kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi, gdzie odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, na placu Gryfitów odbył się akt zawierzenia Powiatu Dębickiego Matce Bożej Królowej Polski. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców pod figurą Matki Boskiej Niepokalanej.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

3 maja flagaInformujemy, że ze względu na niekorzystną prognozę pogody program powiatowych obchodów Narodowego Święta 3 Maja w Dębicy ulega zmianie. Msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Jadwigi, a nie jak wcześniej planowano na placu Solidarności.

55552233666-1Radni Semiku Wojewódzkiego zdecydowali wczoraj (29 kwietnia br.) o przekazaniu miliona złotych pomocy finansowej dla powiatu dębickiego na dokończenie budowy łącznika od węzła autostrady A4 Dębica–Wschód do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej nr 985.

 

- Chcemy wzmocnić Zarząd Powiatu Dębickiego w działaniach związanych z poprawą jakości wjazdów i zjazdów na autostradę A4 w okolicach Dębicy. Wiemy, że starostwa mają skromne środki, ale mimo to Starostwo w Dębicy podjęło się tego zadania. Roboty się kończą i to cieszy, bo ma to przełożenie na jakość podróżowania w regionie – podkreślał podczas wczorajszej konferencji prasowej Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Całkowity koszt realizacji tej inwestycji to prawie 10,8 mln złotych. Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 na budowę łącznika wschodniego Zarząd Województwa przeznaczył ponad 7 mln zł. Województwo Podkarpackie dotychczas wsparło inwestycję kwotą 1,5 mln zł, a teraz dokłada kolejny milion złotych. Sam powiat dębicki na budowę przeznacza prawie 1,3 mln zł. Inwestycja gotowa jest w 98 procentach, zakończenie ma nastąpić wkrótce.

 

- Chciałem bardzo podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego oraz radnym wojewódzkim. To nie jest pierwsze działanie na rzecz mieszkańców naszego powiatu. O tym świadczą łączniki autostradowe Zachód i Wschód, które są realizowane ze środków Podkarpackiego RPO z dofinansowaniem do inwestycji aż 15 mln zł i 7 mln zł. Oprócz tego realizujemy przeprawę przez Wisłokę, która będzie kosztować około 30 mln zł, gdzie również jest duży wkład samorządu województwa - podkreślał Starosta Dębicki Piotr Chęciek.

 

ŹRÓDŁO: Samorząd Województwa Podkarpackiego

 

ZOBACZ ZDJĘCIA (autor: Samorząd Województwa Podkarpackiego)

mini 3 maja 2019Starosta Powiatu Dębickiego serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania podczas tegorocznych Obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Dębicy.

 

ZOBACZ PROGRAM OBCHODÓW

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie