rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

5522488-3Inteligentny system identyfikacji pieszego, który ma zwracać uwagę kierowców, sprawia że zainstalowane lampy LED, animowane znaki D-6 oraz doświetlenie aktywują się w momencie, gdy do pasów podchodzi pieszy. System zostanie zamontowany w trzech newralgicznych punktach drogi powiatowej nr 1295R w Dębicy.

 

Będą to przejścia dla pieszych na ulicach: Krakowskiej (pasy naprzeciwko szpitala) oraz Rzeszowskiej (vis-à-vis placu Gryfitów i naprzeciwko Zespołu Szkół Zawodowych nr 1).

 

Ze statystyk policji wynika, że na tych trzech przejściach, w ciągu ostatnich kilku lat, doszło do 22 niebezpiecznych sytuacji drogowych z udziałem pieszych, z czego aż cztery to wypadki śmiertelne. Stąd potrzeba realizacji inwestycji, która ma w znaczącym stopniu obniżyć ryzyko występowania podobnych zdarzeń w przyszłości.

 

Całość zadania ma kosztować 119,5 tys. zł. Większa część tej kwoty - 100 tys. zł - stanowi dotacja z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Inteligentny system zostanie zainstalowany do końca listopada br. w ramach przygotowanego przez Zarząd Dróg Powiatowych projektu „Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez montaż aktywnych przejść dla pieszych przy ul. Krakowskiej oraz ul. Rzeszowskiej (2 szt.) w Dębicy wraz z doświetleniem”.

 

Projekt obejmuje także spotkania uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9, PSP nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego dębickiej Komendy Powiatowej Policji w celu podniesienia wiedzy wśród uczestników ruchu drogowego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

wielkanoc 2019 powiat ol

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu VII Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

siedziba starostwaW dniu 19 kwietnia 2019 r. w Wielki Piątek skróceniu ulega czas pracy Starostwa Powiatowego w Dębicy do godz. 13:00.

 

Do godz. 15:30 będą pełnione dyżury pracowników w Wydziale Komunikacji i Transportu, w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru oraz w Kancelarii Ogólnej. Za utrudnienia przepraszamy.

ogniwko-3222255-17W konkursie wzięło udział 73 uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Dębicy, Rzeszowa, Mielca, Bochni i Baranowa Sandomierskiego. Swoje dzieła - poza konkursem - prezentowali również starsi modelarze.

 

Wśród replik, które budziły największe zainteresowanie, znalazł się statek kosmiczny - Sokół Milenium - zbudowany z 7,5 tys. klocków LEGO oraz dwupoziomowa makieta kolejowa z jeżdżącymi pociągami.

 

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany przez Koło Historyczno-Modelarskie "Ogniwko" w Zespole Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy, przy wsparciu finansowym Powiatu Dębickiego. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

555588887777444-11Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w konferencji „Instrumenty współpracy dla przedsiębiorców”, zorganizowanej przez Powiat Dębicki, Stowarzyszenie Dębicki klub Biznesu oraz Centrum Medyczne „Medyk”.


To ostatnie działa na podkarpackim rynku od 30 lat, a niedługo uruchomi swój kolejny oddział również w Dębicy. Będzie się on mieścił się przy ul. Kwiatkowskiego, w budynku zajmowanym niegdyś przez hotel.


„Medyk” będzie w Dębicy świadczył usługi z zakresu lecznictwa, rehabilitacji medycznej i wieloprofilowej diagnostyki. Uruchomienie oddziału centrum ma przede wszystkim zaowocować poszerzeniem oferty usług dla pacjentów w powiecie dębickim.


Ponadstandardowa opieka medyczna była jednym z tematów poruszanych podczas konferencji, która odbyła się 12 kwietnia br. W trakcie spotkania przedstawiciel Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego omawiał także kwestie związane z właściwą obsługą inwestorów w kontekście udzielania pożyczek na działalność bieżącą oraz finansowania inwestycji w UE. Natomiast reprezentant Podkarpackiego Centrum Innowacji mówił o korzyściach wynikających z łączenia biznesu z nauką.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

77788855522-26Blisko 40 wystawców prezentowało wczoraj (14 kwietnia br.) swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIII Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na stołach królowały regionalne przysmaki, przepiękne dekoracje, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.


Podczas imprezy było gwarno, kolorowo, świątecznie i śpiewnie, bo dla wszystkich grały na wesołą nutę Zespół Ludowy Morsy oraz nieformalna grupa Łączy Nas Talent. Każdy mógł popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób. A w razie chęci zwiedzający mogli kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza misternie wykonane pisanki.


Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową startowali w czterech kategoriach: najpiękniejsze pisanki, współczesne ozdoby wielkanocne, stół wielkanocny oraz ciasto wielkanocne. Przygotowania do konkursu wymagały wielu przygotowań, jednak nie brakowało chętnych, którzy chcieli podzielić się efektami swojej pracy.


O wyborze najlepszych decydowało jury. Członkami komisji konkursowej byli: Katarzyna Weselak – właścicielka kawiarni „Sernik w koronce” w Dębicy, Bernadetta Mardeusz – mistrzyni w tworzeniu figurek, dekoracji i modeli z masy solnej, Ewelina Kuś – radna Rady Powiatu Dębickiego i zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy, Anna Zboch – redaktor Radia RDN Małopolska oraz Roman Przewoźnik – nauczyciel plastyki w dębickiej Szkole Podstawowej nr 3.


Każdy z wystawców otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy - nagrody ufundowane przez Powiat Dębicki. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

2514256333-60Celne riposty i mocne argumenty dyktowały dziś (10 kwietnia br.) tempo Finału VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty za i przeciw tezom, głoszącym, że „wolność jest wartością cenniejszą niż bezpieczeństwo”, „ograniczanie wolności słowa to dobra metoda walki z mową nienawiści”, a „bycie uczciwym jest nieopłacalne”. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.


Ostatnie poprawki i przygotowania, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by zyskać poparcie słuchaczy i przekonać lożę mędrców do swoich racji. Uczestnikom debat towarzyszyły silne emocje. Jednak znalazła się również chwila na odrobinę relaksującej zabawy. Koniec końców przebojowa i elokwentna młodzież świetnie radziła sobie ze stresem i trudnymi tematami.


Zmagania uczniów oceniało jury, w którym zasiadały osoby na co dzień związane z kulturą, edukacją, działalnością społeczną, samorządową i dziennikarską. Lożę mędrców tworzyli: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich, Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.


W finale turnieju wzięła udział młodzież z trzech dębickich szkół ponadgimnazjalnych. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja „Kwiatka”. Druga lokata przypadła w udziale uczniom II LO, natomiast „Ekonomik” uplasował się na trzecim miejscu. Najlepszym mówcą turnieju został Grzegorz Matłok z dębickiego Zespołu Szkół nr 2.


VI Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, przy współpracy z II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

125412555555555-20Władze Powiatu Dębickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi dębickiej, poczty sztandarowe i reprezentanci związków kombatanckich oddali hołd rodakom pomordowanym 79 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Zebrani uczcili także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 9 lat.


Uroczystości odbyły się dziś (5 kwietnia br.) na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego. Stoi tu również pomnik – „Memoriał Smoleński”. Na znak szacunku dla wszystkich osób, które upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Piotr Chęciek oraz Wicestarosta Adam Pieniążek. W trakcie uroczystości odczytano też apel pamięci. Oprawę artystyczną obchodów tradycyjnie już zapewnili nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Wł. Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.


W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

igloopPodczas dzisiejszej sesji (2 kwietnia br.) Rady Powiatu Dębickiego jednogłośnie przyjęto uchwałę o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego” Zespołowi Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Wręczenie tytułu ma nastąpić w dniu uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Dębicy.

„Igloopolanie” od 1978 r. w niezwykle widowiskowy i żywiołowy sposób kultywują narodowe tradycje i promują szacunek oraz zamiłowanie do polskiego folkloru. Należą do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. 

Członkowie dębickiego ZPiT, na przestrzeni dziesięcioleci, zgromadzili liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Wśród nich są prestiżowe odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadane zespołowi i powiązanym z nim twórcom w 2013 roku oraz Nagroda Specjalna dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej przyznana w 2019 r.

ZPiT ma za sobą nagrania radiowe, telewizyjne, setki koncertów na festiwalach, przeglądach i uroczystościach. W sposób ważny i wyjątkowy zaznacza swoją obecność w przestrzeni społeczno-kulturalnej powiatu dębickiego, promując go jednocześnie w kraju i za granicą. Zespół koncertował do tej pory między innymi we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii i Szwecji. Można więc śmiało powiedzieć, że „Igloopolanie” od 40 lat  z powodzeniem wcielają się w rolę ambasadora polskiej kultury narodowej.

 

 

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie