rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu VII Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

siedziba starostwaW dniu 19 kwietnia 2019 r. w Wielki Piątek skróceniu ulega czas pracy Starostwa Powiatowego w Dębicy do godz. 13:00.

 

Do godz. 15:30 będą pełnione dyżury pracowników w Wydziale Komunikacji i Transportu, w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru oraz w Kancelarii Ogólnej. Za utrudnienia przepraszamy.

ogniwko-3222255-17W konkursie wzięło udział 73 uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Dębicy, Rzeszowa, Mielca, Bochni i Baranowa Sandomierskiego. Swoje dzieła - poza konkursem - prezentowali również starsi modelarze.

 

Wśród replik, które budziły największe zainteresowanie, znalazł się statek kosmiczny - Sokół Milenium - zbudowany z 7,5 tys. klocków LEGO oraz dwupoziomowa makieta kolejowa z jeżdżącymi pociągami.

 

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany przez Koło Historyczno-Modelarskie "Ogniwko" w Zespole Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy, przy wsparciu finansowym Powiatu Dębickiego. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

555588887777444-11Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w konferencji „Instrumenty współpracy dla przedsiębiorców”, zorganizowanej przez Powiat Dębicki, Stowarzyszenie Dębicki klub Biznesu oraz Centrum Medyczne „Medyk”.


To ostatnie działa na podkarpackim rynku od 30 lat, a niedługo uruchomi swój kolejny oddział również w Dębicy. Będzie się on mieścił się przy ul. Kwiatkowskiego, w budynku zajmowanym niegdyś przez hotel.


„Medyk” będzie w Dębicy świadczył usługi z zakresu lecznictwa, rehabilitacji medycznej i wieloprofilowej diagnostyki. Uruchomienie oddziału centrum ma przede wszystkim zaowocować poszerzeniem oferty usług dla pacjentów w powiecie dębickim.


Ponadstandardowa opieka medyczna była jednym z tematów poruszanych podczas konferencji, która odbyła się 12 kwietnia br. W trakcie spotkania przedstawiciel Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego omawiał także kwestie związane z właściwą obsługą inwestorów w kontekście udzielania pożyczek na działalność bieżącą oraz finansowania inwestycji w UE. Natomiast reprezentant Podkarpackiego Centrum Innowacji mówił o korzyściach wynikających z łączenia biznesu z nauką.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

77788855522-26Blisko 40 wystawców prezentowało wczoraj (14 kwietnia br.) swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIII Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na stołach królowały regionalne przysmaki, przepiękne dekoracje, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.


Podczas imprezy było gwarno, kolorowo, świątecznie i śpiewnie, bo dla wszystkich grały na wesołą nutę Zespół Ludowy Morsy oraz nieformalna grupa Łączy Nas Talent. Każdy mógł popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób. A w razie chęci zwiedzający mogli kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza misternie wykonane pisanki.


Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową startowali w czterech kategoriach: najpiękniejsze pisanki, współczesne ozdoby wielkanocne, stół wielkanocny oraz ciasto wielkanocne. Przygotowania do konkursu wymagały wielu przygotowań, jednak nie brakowało chętnych, którzy chcieli podzielić się efektami swojej pracy.


O wyborze najlepszych decydowało jury. Członkami komisji konkursowej byli: Katarzyna Weselak – właścicielka kawiarni „Sernik w koronce” w Dębicy, Bernadetta Mardeusz – mistrzyni w tworzeniu figurek, dekoracji i modeli z masy solnej, Ewelina Kuś – radna Rady Powiatu Dębickiego i zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy, Anna Zboch – redaktor Radia RDN Małopolska oraz Roman Przewoźnik – nauczyciel plastyki w dębickiej Szkole Podstawowej nr 3.


Każdy z wystawców otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy - nagrody ufundowane przez Powiat Dębicki. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

2514256333-60Celne riposty i mocne argumenty dyktowały dziś (10 kwietnia br.) tempo Finału VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty za i przeciw tezom, głoszącym, że „wolność jest wartością cenniejszą niż bezpieczeństwo”, „ograniczanie wolności słowa to dobra metoda walki z mową nienawiści”, a „bycie uczciwym jest nieopłacalne”. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.


Ostatnie poprawki i przygotowania, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by zyskać poparcie słuchaczy i przekonać lożę mędrców do swoich racji. Uczestnikom debat towarzyszyły silne emocje. Jednak znalazła się również chwila na odrobinę relaksującej zabawy. Koniec końców przebojowa i elokwentna młodzież świetnie radziła sobie ze stresem i trudnymi tematami.


Zmagania uczniów oceniało jury, w którym zasiadały osoby na co dzień związane z kulturą, edukacją, działalnością społeczną, samorządową i dziennikarską. Lożę mędrców tworzyli: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich, Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.


W finale turnieju wzięła udział młodzież z trzech dębickich szkół ponadgimnazjalnych. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja „Kwiatka”. Druga lokata przypadła w udziale uczniom II LO, natomiast „Ekonomik” uplasował się na trzecim miejscu. Najlepszym mówcą turnieju został Grzegorz Matłok z dębickiego Zespołu Szkół nr 2.


VI Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, przy współpracy z II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

125412555555555-20Władze Powiatu Dębickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi dębickiej, poczty sztandarowe i reprezentanci związków kombatanckich oddali hołd rodakom pomordowanym 79 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Zebrani uczcili także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 9 lat.


Uroczystości odbyły się dziś (5 kwietnia br.) na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego. Stoi tu również pomnik – „Memoriał Smoleński”. Na znak szacunku dla wszystkich osób, które upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Piotr Chęciek oraz Wicestarosta Adam Pieniążek. W trakcie uroczystości odczytano też apel pamięci. Oprawę artystyczną obchodów tradycyjnie już zapewnili nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Wł. Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.


W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

igloopPodczas dzisiejszej sesji (2 kwietnia br.) Rady Powiatu Dębickiego jednogłośnie przyjęto uchwałę o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego” Zespołowi Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Wręczenie tytułu ma nastąpić w dniu uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Dębicy.

„Igloopolanie” od 1978 r. w niezwykle widowiskowy i żywiołowy sposób kultywują narodowe tradycje i promują szacunek oraz zamiłowanie do polskiego folkloru. Należą do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. 

Członkowie dębickiego ZPiT, na przestrzeni dziesięcioleci, zgromadzili liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Wśród nich są prestiżowe odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadane zespołowi i powiązanym z nim twórcom w 2013 roku oraz Nagroda Specjalna dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej przyznana w 2019 r.

ZPiT ma za sobą nagrania radiowe, telewizyjne, setki koncertów na festiwalach, przeglądach i uroczystościach. W sposób ważny i wyjątkowy zaznacza swoją obecność w przestrzeni społeczno-kulturalnej powiatu dębickiego, promując go jednocześnie w kraju i za granicą. Zespół koncertował do tej pory między innymi we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii i Szwecji. Można więc śmiało powiedzieć, że „Igloopolanie” od 40 lat  z powodzeniem wcielają się w rolę ambasadora polskiej kultury narodowej.

 

 

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu VI Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 2 kwietnia 2019 r. (wtorek) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

 

 

 

22255544411122288-1Ostatnie poprawki i przygotowania, emocje, stres, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by przekonać lożę mędrców do swoich racji. Tak w wielkim skrócie można opisać wczorajsze (26 marca br.) eliminacje do VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

 

Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty w trzech tematach: „Każdy może być artystą”, „Bycie uczciwym jest nieopłacalne”, „Człowiek nie może żyć bez miłości”. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Zbigniew Drzymała – Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

 

W turnieju wzięli udział uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, Zespołu Szkół nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy oraz Zespołu Szkół w Jodłowej. Do finału, który odbędzie się 10 kwietnia br., zakwalifikowali się reprezentanci II LO, ZSE, „Kwiatka” oraz jodłowskiego ZS.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie