rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

00W roku bieżącym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zainaugurowano w Dębicy 20 lutego 2015 r. wykładem prof. dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka – pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego „Ekshumacje Żołnierzy Niezłomnych – metodologia i znaczenie społeczne”oraz koncertem Lecha Makowieckiego, przyjął rangę obchodów wojewódzkich.    
    1 marca Mszą św. w Kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy z udziałem, między innymi, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Starosty Powiatu Dębickiego Andrzeja Reguły oraz Burmistrza Miasta Dębicy Mariusza Szewczyka rozpoczęły się oficjalne uroczystości, które po mszy św. kontynuowano z ceremoniałem patriotycznym na Cmentarzu Wojskowym. Wziął w nich udział XVI Tczewski Batalion Saperów z Niska, który po odczytaniu Apelu Poległych oddał salwę honorową.

17 0225 lutego 2015 r. w sali obrad Rady Powiatu Dębickiego odbył się I Powiatowy Przegląd Kronik Kół Gospodyń Wiejskich., w którym uczestniczyło 19 KGW reprezentujących wszystkie gminy powiatu dębickiego.

 

Tradycja, historia, folklor... Te zapisywane karty działalności Kół Gospodyń Wiejskich stanowią swoistego rodzaju dziedzictwo dla przyszłych pokoleń, dokumentują kultywowanie  obrzędów wsi ziemi dębickiej. Zachwyciły kroniki pomysłowością ich prowadzenia, żartem, dobrze rozumianą rubasznością, wierszem, zdjęciami, ozdobnikami, treścią i pismem – piękną kaligrafią, tak rzadko niestety już dziś spotykaną.

15 160„Rodzina jak dziś budować ja od wewnątrz i ochraniać od zewnątrz” pod takim tytułem w sobotę 7 marca br. w Domu Kultury „Kosmos” MOK, odbędzie się konferencja naukowa. Ten cykl corocznych sympozjów organizowany jest przez Stowarzyszenie  im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, przy współudziale między innymi Powiatu Dębickiego.

 

W roku bieżącym uczestnicy konferencji wysłuchają następujących prelekcji:

„Jedność małżeństwa fundamentem skutecznego wychowania”
- dra hab. Mieczysława Guzewicza z Gorzowa Wielkopolskiego
„Osoba niepełnosprawna w rodzinie – dar i wyzwanie”
- mgr Katarzyny Wnęk – Joniec z Fundacji „Podaruj mi Skrzydła”
„Współczesna emigracja a kondycja rodziny – Polskie migracje – doświadczenia dziejów”

- mgr Macieja Małozięcia – Katolicki Uniwersytet Lubelski
„Współczesna emigracja zarobkowa”
- mgr Aleksandry Małozięć  - Katolicki Uniwersytet Lubelski
„Rodzina w służbie społeczeństwu, społeczeństwo w służbie rodzinie”
- prof. dr hab. Aliny Rynio i dr hab. Danuty Opozdy – Kotlicki Uniwersytet Lubelski

 

po których rozpocznie się  panel dyskusyjny „Afirmacja rodziny niezbędna dla życia człowieka i przyszłości ludzkiej cywilizacji”.

 

Zapraszamy

 

ZOBACZ PLAKAT

14 01Stowarzyszenie im. bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” wraz z partnerami organizuje w Dębicy w dniu 7 marca br. konferencję naukową poświęconą rodzinie pod hasłem „Rodzina – jak dziś budować ją od wewnątrz i ochraniać od zewnątrz?”.

 

W ramach konferencji planowane są m.in.: Msza Święta w intencji rodzin, część wykładowa, na którą złożą się wykłady o małżeństwie, niepełnosprawności w rodzinie, emigracji oraz współpracy na linii społeczność lokalna – rodzina, a także sesja plakatowa.

 

W związku z tym stowarzyszenie zwraca się z propozycją i zaproszeniem do bezpłatnej prezentacji instytucji, szkoły, czy innego podmiotu prowadzącego różne formy pomocy rodzinie do wystawienia stoiska z ulotkami, materiałami promocyjnymi i plakatami informującymi o swej działalności. Należy żywić nadzieję, że sesja plakatowa z ich udziałem zaowocuje w przypadku rodzin, częstokroć borykających się z licznymi problemami, wzrostem świadomości w zakresie możliwości korzystania z różnorodnych, oferowanych form pomocy.


Za organizację sesji plakatowej odpowiedzialna jest s. Augustiana Rusin (Dębica, ul. Krakowska 15, tel. 14 6822290). Materiały, które mają być zaprezentowane podczas sesji plakatowej można dostarczyć do dnia 28 lutego 2015 r. na ww. adres.

13 01W marcu br. minie kolejna rocznica stracenia w piwnicach więzienia UB na warszawskim Mokotowie siedmiu czołowych przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy w czasie niemieckiej okupacji przewodzili strukturom Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, w tym w powiecie dębickim. Od 2011 roku dzień ich zamordowania obchodzony jest w Polsce wśród siedmiu najważniejszych świąt państwowych, jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Dla mieszkańców Rzeszowszczyzny to święto powinno mieć szczególny charakter, bowiem bezpośrednio wiąże się z historią lokalną, akcentując w skali ogólnopolskiej bohaterów regionu.

11 02W dniu 12 lutego 2015 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Dębicy w Sali Posiedzeń Rady Powiatu, odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Dębicki Klubu Biznesu z organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi.

 

Podczas spotkania omawiane były zagadnienia związane z naborem wniosków w konkursie grantowym finansowanym ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu - „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.

 

Do projektu mogą przystąpić młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i grupy samopomocowe z województwa podkarpackiego, które mają szansę na pozyskanie do 5 tys. zł na realizację inicjatyw wpisujących się w sferę działalności pożytku publicznego. Pula środków, która zostanie przekazana na inicjatywy lokalne w 2015 roku wynosi ponad 500 tys. zł. Nabór trwa do 28-go lutego 2015 roku. Więcej informacji odnaleźć można na stronie internetowej: www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl.

 

Spotkanie poprowadził Paweł Werbowy - koordynator projektu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

10 miniaNiniejszym informujemy, że Burmistrz Miasta Rudki na Ukrainie zwrócił się z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu wojskowych – mieszkańców miasta Rudki, którzy biorą udział w operacjach antyterrorystycznych na wschodzie Ukrainy.

 

 W nawiązaniu do prośby zaprzyjaźnionego miasta Burmistrz Miasta Dębicy oraz Starosta Powiatu  Dębickiego zachęcają do zbiórki ciepłej odzieży i koców  oraz niezbędnych akcesoriów  tj.: butów męskich modelu  wojskowego (rozmiar 41 – 46),  termobielizny, śpiworów (które mogą wytrzymywać temperatury od -25°C do -27°C), plecaków wojskowych i karimat.

 

Zbiórka organizowana jest w dniach od 9 do 16 lutego br. w godz. 7.30 – 15.30 w siedzibie Straży Miejskiej w budynku Urzędu Miejskiego w Dębicy, ul. Ratuszowa 2.

 

ZOBACZ OGŁOSZENIE

08 0022Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

 

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

 

CZYTAJ INFORMACJĘ

07 1128 stycznia br. w sali posiedzeń Rady Powiatu odbyła się I Debata z Przedsiębiorcami Powiatu Dębickiego. Głównym tematem spotkania były zagadnienia dotyczące współpracy w obszarze kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych, między innymi przedstawienie przez licznie przybyłych przedsiębiorców ich oczekiwań zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy, a. także wypracowanie zasad współpracy z Powiatem.

 

W spotkaniu, oprócz lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, radnych powiatowych, dyrektorów szkół oraz dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy udział wzięli: Piotr Tefelski - z-ca Dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki, Dariusz Dąbek – Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Alina Pieniążek – Wicekurator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

06 07Pierwsza w 2015 roku sesja Rady Powiatu Dębickiego była także okazją do noworocznego spotkania radnych powiatowych, przedstawicieli władz samorządowych, gmin powiatu dębickiego, duchownych, dyrektorów wydziałów i jednostek organizacyjnych podległych Starostwu.

 

Starosta Powiatu Andrzej Reguła wraz z Przewodniczący Rady Powiatu Mateuszem Smołą złożyli wszystkim zgromadzonym noworoczne życzenia. Ks. Prałat Jan Krupa Proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej odmówił modlitwę, po czym zebrani łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie