rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

13 01W marcu br. minie kolejna rocznica stracenia w piwnicach więzienia UB na warszawskim Mokotowie siedmiu czołowych przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy w czasie niemieckiej okupacji przewodzili strukturom Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, w tym w powiecie dębickim. Od 2011 roku dzień ich zamordowania obchodzony jest w Polsce wśród siedmiu najważniejszych świąt państwowych, jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Dla mieszkańców Rzeszowszczyzny to święto powinno mieć szczególny charakter, bowiem bezpośrednio wiąże się z historią lokalną, akcentując w skali ogólnopolskiej bohaterów regionu.

11 02W dniu 12 lutego 2015 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Dębicy w Sali Posiedzeń Rady Powiatu, odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Dębicki Klubu Biznesu z organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi.

 

Podczas spotkania omawiane były zagadnienia związane z naborem wniosków w konkursie grantowym finansowanym ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu - „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.

 

Do projektu mogą przystąpić młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i grupy samopomocowe z województwa podkarpackiego, które mają szansę na pozyskanie do 5 tys. zł na realizację inicjatyw wpisujących się w sferę działalności pożytku publicznego. Pula środków, która zostanie przekazana na inicjatywy lokalne w 2015 roku wynosi ponad 500 tys. zł. Nabór trwa do 28-go lutego 2015 roku. Więcej informacji odnaleźć można na stronie internetowej: www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl.

 

Spotkanie poprowadził Paweł Werbowy - koordynator projektu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

10 miniaNiniejszym informujemy, że Burmistrz Miasta Rudki na Ukrainie zwrócił się z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu wojskowych – mieszkańców miasta Rudki, którzy biorą udział w operacjach antyterrorystycznych na wschodzie Ukrainy.

 

 W nawiązaniu do prośby zaprzyjaźnionego miasta Burmistrz Miasta Dębicy oraz Starosta Powiatu  Dębickiego zachęcają do zbiórki ciepłej odzieży i koców  oraz niezbędnych akcesoriów  tj.: butów męskich modelu  wojskowego (rozmiar 41 – 46),  termobielizny, śpiworów (które mogą wytrzymywać temperatury od -25°C do -27°C), plecaków wojskowych i karimat.

 

Zbiórka organizowana jest w dniach od 9 do 16 lutego br. w godz. 7.30 – 15.30 w siedzibie Straży Miejskiej w budynku Urzędu Miejskiego w Dębicy, ul. Ratuszowa 2.

 

ZOBACZ OGŁOSZENIE

08 0022Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

 

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

 

CZYTAJ INFORMACJĘ

07 1128 stycznia br. w sali posiedzeń Rady Powiatu odbyła się I Debata z Przedsiębiorcami Powiatu Dębickiego. Głównym tematem spotkania były zagadnienia dotyczące współpracy w obszarze kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych, między innymi przedstawienie przez licznie przybyłych przedsiębiorców ich oczekiwań zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy, a. także wypracowanie zasad współpracy z Powiatem.

 

W spotkaniu, oprócz lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, radnych powiatowych, dyrektorów szkół oraz dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy udział wzięli: Piotr Tefelski - z-ca Dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki, Dariusz Dąbek – Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Alina Pieniążek – Wicekurator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

06 07Pierwsza w 2015 roku sesja Rady Powiatu Dębickiego była także okazją do noworocznego spotkania radnych powiatowych, przedstawicieli władz samorządowych, gmin powiatu dębickiego, duchownych, dyrektorów wydziałów i jednostek organizacyjnych podległych Starostwu.

 

Starosta Powiatu Andrzej Reguła wraz z Przewodniczący Rady Powiatu Mateuszem Smołą złożyli wszystkim zgromadzonym noworoczne życzenia. Ks. Prałat Jan Krupa Proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej odmówił modlitwę, po czym zebrani łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

05 0519 stycznia 2015 r. w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego obyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie oficerskie, patentów oficerskich żołnierzom rezerwy oraz medali „Za zasługi dla obronności kraju” rodzicom, których synowie wzorowo pełnili służbę wojskową, jako dowód uznania za wychowanie ich na wzorowych i ofiarnych żołnierzy,. Uczestnikowi misji stabilizacyjnej w Afganistanie przekazane zostało również okucie do odznaczenia „Gwiazda Afganistanu”.

 

Nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Poskiej oraz Ministra Obrony Narodowej medale i odznaczenia wręczyli mieszkańcom powiatu Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Mirosław Ciesielski i Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła wraz z obecnymi na uroczystości Burmistrzem Miasta Dębicy - Mariuszem Szewczykiem, Burmistrzem Pilzna - Ewą Gołębiowską, Burmistrzem Brzostku - Wojciechem Staniszewskim, Z-cą Wójta Gminy Dębica - Zdzisławem Siwulą i Sekretarzem Gminy Czarna - Stanisławem Zielińskim.

04 01Po raz 23. w Polsce i po raz 14. w powiecie dębickim, dzięki rzeszom ludzi dobrej woli, Powiatowemu Sztabowi „Kwiatek”, czyli wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Współorganizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ruch Integracji Społecznej nowo powstała organizacja non – profit, która za cel nadrzędny swojej działalności stawia integrację lokalnej społeczności i wszechstronne wspieranie prywatnego i publicznego sektora z terenu powiatu dębickiego.

 

Na ulicach miasta, ale także w gminach Dębica, Żyraków, Brzostek, Jodłowa i Czarna przez cały dzień setki wolontariuszy kwestowało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

01 26Kilka tysięcy dębiczan i mieszkańców powiatu dębickiego w święto Objawienia Pańskiego przeszło ulicami miasta uroczystym orszakiem. Barwny, kolorowy pochód wzbudzał ogromne zainteresowanie przechodniów, którzy chętnie włączali się do wspólnego kolędowania. Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt – co ciekawe – było obchodzone na długo, przed upowszechnieniem się Bożego Narodzenia. To wydarzenie Kościół katolicki traktuje na równi z narodzeniem Chrystusa i Wielkanocą.

 

Pokłon Trzech Króli symbolizuje dotarcie prawdy o narodzinach Chrystusa dla całego świata. Tego dnia modlimy się za misjonarzy, bowiem zawsze uroczystość Objawienia Pańskiego była szczególną okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę głoszenia Ewangelii, stąd też w orszaku królowie symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Orszak, który jest wydarzeniem ze swej natury religijnym, nie jest jedynie kierowany do katolików, ale też do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań, a także osób niewierzących - ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

ZOBACZ PLAKAT

02 222

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie