rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

77788855522-26Blisko 40 wystawców prezentowało wczoraj (14 kwietnia br.) swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIII Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na stołach królowały regionalne przysmaki, przepiękne dekoracje, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.


Podczas imprezy było gwarno, kolorowo, świątecznie i śpiewnie, bo dla wszystkich grały na wesołą nutę Zespół Ludowy Morsy oraz nieformalna grupa Łączy Nas Talent. Każdy mógł popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób. A w razie chęci zwiedzający mogli kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza misternie wykonane pisanki.


Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową startowali w czterech kategoriach: najpiękniejsze pisanki, współczesne ozdoby wielkanocne, stół wielkanocny oraz ciasto wielkanocne. Przygotowania do konkursu wymagały wielu przygotowań, jednak nie brakowało chętnych, którzy chcieli podzielić się efektami swojej pracy.


O wyborze najlepszych decydowało jury. Członkami komisji konkursowej byli: Katarzyna Weselak – właścicielka kawiarni „Sernik w koronce” w Dębicy, Bernadetta Mardeusz – mistrzyni w tworzeniu figurek, dekoracji i modeli z masy solnej, Ewelina Kuś – radna Rady Powiatu Dębickiego i zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy, Anna Zboch – redaktor Radia RDN Małopolska oraz Roman Przewoźnik – nauczyciel plastyki w dębickiej Szkole Podstawowej nr 3.


Każdy z wystawców otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy - nagrody ufundowane przez Powiat Dębicki. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

2514256333-60Celne riposty i mocne argumenty dyktowały dziś (10 kwietnia br.) tempo Finału VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty za i przeciw tezom, głoszącym, że „wolność jest wartością cenniejszą niż bezpieczeństwo”, „ograniczanie wolności słowa to dobra metoda walki z mową nienawiści”, a „bycie uczciwym jest nieopłacalne”. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.


Ostatnie poprawki i przygotowania, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by zyskać poparcie słuchaczy i przekonać lożę mędrców do swoich racji. Uczestnikom debat towarzyszyły silne emocje. Jednak znalazła się również chwila na odrobinę relaksującej zabawy. Koniec końców przebojowa i elokwentna młodzież świetnie radziła sobie ze stresem i trudnymi tematami.


Zmagania uczniów oceniało jury, w którym zasiadały osoby na co dzień związane z kulturą, edukacją, działalnością społeczną, samorządową i dziennikarską. Lożę mędrców tworzyli: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich, Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.


W finale turnieju wzięła udział młodzież z trzech dębickich szkół ponadgimnazjalnych. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja „Kwiatka”. Druga lokata przypadła w udziale uczniom II LO, natomiast „Ekonomik” uplasował się na trzecim miejscu. Najlepszym mówcą turnieju został Grzegorz Matłok z dębickiego Zespołu Szkół nr 2.


VI Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, przy współpracy z II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

125412555555555-20Władze Powiatu Dębickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi dębickiej, poczty sztandarowe i reprezentanci związków kombatanckich oddali hołd rodakom pomordowanym 79 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Zebrani uczcili także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 9 lat.


Uroczystości odbyły się dziś (5 kwietnia br.) na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego. Stoi tu również pomnik – „Memoriał Smoleński”. Na znak szacunku dla wszystkich osób, które upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Piotr Chęciek oraz Wicestarosta Adam Pieniążek. W trakcie uroczystości odczytano też apel pamięci. Oprawę artystyczną obchodów tradycyjnie już zapewnili nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Wł. Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.


W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

igloopPodczas dzisiejszej sesji (2 kwietnia br.) Rady Powiatu Dębickiego jednogłośnie przyjęto uchwałę o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego” Zespołowi Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Wręczenie tytułu ma nastąpić w dniu uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Dębicy.

„Igloopolanie” od 1978 r. w niezwykle widowiskowy i żywiołowy sposób kultywują narodowe tradycje i promują szacunek oraz zamiłowanie do polskiego folkloru. Należą do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. 

Członkowie dębickiego ZPiT, na przestrzeni dziesięcioleci, zgromadzili liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Wśród nich są prestiżowe odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadane zespołowi i powiązanym z nim twórcom w 2013 roku oraz Nagroda Specjalna dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej przyznana w 2019 r.

ZPiT ma za sobą nagrania radiowe, telewizyjne, setki koncertów na festiwalach, przeglądach i uroczystościach. W sposób ważny i wyjątkowy zaznacza swoją obecność w przestrzeni społeczno-kulturalnej powiatu dębickiego, promując go jednocześnie w kraju i za granicą. Zespół koncertował do tej pory między innymi we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii i Szwecji. Można więc śmiało powiedzieć, że „Igloopolanie” od 40 lat  z powodzeniem wcielają się w rolę ambasadora polskiej kultury narodowej.

 

 

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu VI Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 2 kwietnia 2019 r. (wtorek) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

 

 

 

22255544411122288-1Ostatnie poprawki i przygotowania, emocje, stres, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by przekonać lożę mędrców do swoich racji. Tak w wielkim skrócie można opisać wczorajsze (26 marca br.) eliminacje do VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

 

Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty w trzech tematach: „Każdy może być artystą”, „Bycie uczciwym jest nieopłacalne”, „Człowiek nie może żyć bez miłości”. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Zbigniew Drzymała – Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

 

W turnieju wzięli udział uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, Zespołu Szkół nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy oraz Zespołu Szkół w Jodłowej. Do finału, który odbędzie się 10 kwietnia br., zakwalifikowali się reprezentanci II LO, ZSE, „Kwiatka” oraz jodłowskiego ZS.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

wodyPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zaprasza do udziału w Dniach Otwartych. W każdy ostatni czwartek miesiąca, w godzinach od 8:00 do 14:00, pracownicy RZGW w Krakowie będą udzielać wszelkich informacji oraz porad związanych z gospodarką wodna – odpowiedzą na Państwa pytania, pomogą wypełnić wniosek, sprawdzą niezbędną dokumentację.

 

STRONA RZGW Kraków

road-sign-663368 1920W związku z prowadzonymi robotami budowlanymi w ciągu drogi powiatowej nr 1290R Dębica - Straszęcin - Grabiny - Czarna dot. budowy nowego mostu przez rzekę Wisłokę w Dębicy, w okresie od dnia 20.03.2019 r. do 30.04.2019 r. wystąpią utrudnienia w ruchu po stronie północnej rzeki Wisłoki. Tj. od strony miejscowości Straszęcin w obrębie skrzyżowania z drogami gminnymi (w tym drogą prowadzącą ruch w kierunku Oddziału Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy). Ruch będzie odbywał się wahadłowo z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej.

siedziba starostwaUdogodnienie dla petentów Wydziału Komunikacji i Transportu wprowadziło Starostwo Powiatowe w Dębicy. Płatności związane z opłatami skarbowymi, wydaniem praw jazdy oraz rejestracją pojazdów można już regulować za pomocą kart płatniczych bezpośrednio u pracowników obsługujących interesantów Wydziału.

 

Do tej pory, żeby uiścić opłatę, trzeba było udać się do agencji banku mieszczącej się w Starostwie. Teraz wszelkie formalności można załatwić przy jednym okienku, co znacznie skróci czas obsługi klientów. Osoby, które jednak zechcą zapłacić gotówką, tak jak dotychczas mogą dokonać płatności w agencji.

53514199 2231381217113455 923582002030968832 oDo Powiatu Dębickiego trafi 132 tys. zł na realizację zadań z zakresu usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz ruchów osuwiskowych ziemi. Promesę na tę kwotę, z rąk Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego, odebrał w Rzeszowie Starosta Dębicki Piotr Chęciek.

Pieniądze zostaną przeznaczone na opracowanie dokumentacji geologicznej, koniecznej do wykonania stabilizacji dwóch osuwisk wraz z odbudową dróg powiatowych: nr 2404R Połomia – Gębiczyna – Południk w Połomi (gm. Pilzno) oraz drogi nr 1311R Zalasowa – Lubcza – gr. powiatu – Dęborzyn w Zagórzu (gm. Jodłowa). Oba zadania będzie realizował Zarząd Dróg Powiatowych w Dębicy.

 

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie