rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

77788855522-26Blisko 40 wystawców prezentowało wczoraj (14 kwietnia br.) swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIII Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na stołach królowały regionalne przysmaki, przepiękne dekoracje, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.


Podczas imprezy było gwarno, kolorowo, świątecznie i śpiewnie, bo dla wszystkich grały na wesołą nutę Zespół Ludowy Morsy oraz nieformalna grupa Łączy Nas Talent. Każdy mógł popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób. A w razie chęci zwiedzający mogli kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza misternie wykonane pisanki.


Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową startowali w czterech kategoriach: najpiękniejsze pisanki, współczesne ozdoby wielkanocne, stół wielkanocny oraz ciasto wielkanocne. Przygotowania do konkursu wymagały wielu przygotowań, jednak nie brakowało chętnych, którzy chcieli podzielić się efektami swojej pracy.


O wyborze najlepszych decydowało jury. Członkami komisji konkursowej byli: Katarzyna Weselak – właścicielka kawiarni „Sernik w koronce” w Dębicy, Bernadetta Mardeusz – mistrzyni w tworzeniu figurek, dekoracji i modeli z masy solnej, Ewelina Kuś – radna Rady Powiatu Dębickiego i zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy, Anna Zboch – redaktor Radia RDN Małopolska oraz Roman Przewoźnik – nauczyciel plastyki w dębickiej Szkole Podstawowej nr 3.


Każdy z wystawców otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy - nagrody ufundowane przez Powiat Dębicki. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

2514256333-60Celne riposty i mocne argumenty dyktowały dziś (10 kwietnia br.) tempo Finału VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty za i przeciw tezom, głoszącym, że „wolność jest wartością cenniejszą niż bezpieczeństwo”, „ograniczanie wolności słowa to dobra metoda walki z mową nienawiści”, a „bycie uczciwym jest nieopłacalne”. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.


Ostatnie poprawki i przygotowania, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by zyskać poparcie słuchaczy i przekonać lożę mędrców do swoich racji. Uczestnikom debat towarzyszyły silne emocje. Jednak znalazła się również chwila na odrobinę relaksującej zabawy. Koniec końców przebojowa i elokwentna młodzież świetnie radziła sobie ze stresem i trudnymi tematami.


Zmagania uczniów oceniało jury, w którym zasiadały osoby na co dzień związane z kulturą, edukacją, działalnością społeczną, samorządową i dziennikarską. Lożę mędrców tworzyli: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich, Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.


W finale turnieju wzięła udział młodzież z trzech dębickich szkół ponadgimnazjalnych. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja „Kwiatka”. Druga lokata przypadła w udziale uczniom II LO, natomiast „Ekonomik” uplasował się na trzecim miejscu. Najlepszym mówcą turnieju został Grzegorz Matłok z dębickiego Zespołu Szkół nr 2.


VI Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, przy współpracy z II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie