W ramach projektu realizowanego pod patronatem Starostwa Powiatowego i NSZZ Solidarność przez rzeszowski oddział IPN 8 kwietnia br. odbyło się seminarium zatytułowane „Zbrodnia wołyńska”. Złożone z dwóch części zajęcia – wykład oraz warsztaty dla nauczycieli poprowadzili mgr Artur Brożyniak pracownik IPN oraz dr Joanna Kordzikowska.
Projekt będzie złożony z cyklu ośmiu spotkań adresowanych głównie do nauczycieli przedmiotów humanistycznych z powiatu dębickiego. Kolejne seminaria będą poświęcone następującym zagadnieniom:
1. "Rok 1989",
2. "Losy ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego",
3. "Wrzesień 1939 - wybuch II wojny światowej - dwie okupacje",
4. "Grudzień' 70",
5. "Mała Ojczyzna - Leopold Lis - Kula. Żołnierz Niepodległej",
6. "Jak uczyć o Polskim Państwie Podziemnym" (zakres zajęć obejmuje przede wszystkim historię regionu),
7. "Zbrodnia katyńska i kłamstwo katyńskie".
Kolejne spotkanie, poświęcone wydarzeniom 1989 roku, odbędzie się już w czerwcu. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest p. Aneta Kwolek – nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.
Zapraszamy zainteresowanych!
ZOBACZ ZDJĘCIA
Zdjęcia udostępnione przez Katarzynę Kyc
Wielu wzruszeń dostarczyli publiczności finaliści V edycji konkursu historycznego O Żołnierzach Wyklętych „Wilczymi Śladami”. Młodzi ludzie prezentowali dziś (19 marca br.) w Domu Kultury „Mors” zdolności wokalne i krasomówcze, dedykując swoje występy Niezłomnym Bohaterom. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Powiatu Dębickiego.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Gratulacje i nagrody dla zwycięzców wręczyli wspólnie panowie: Adam Pieniążek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego oraz Maciej Małozięć, Wiceburmistrz Dębicy. Finał konkursu uświetnił spektakl „Chcieli tylko wolnej Polski” w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO.
Organizatorzy i partnerzy konkursu to Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Miejski Zarząd Oświaty w Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.