Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Dębickie uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka

Dębickie uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka

Kultura

Mszą św. w kościele pw. św. Jadwigi rozpoczęły się tegoroczne (19.09.2021 r.) dębickie obchody Światowego Dnia Sybiraka. Po liturgii przedstawiciele władz samorządowych i środowisk Sybiraków złożyli wiązanki na znajdującym się na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy symbolicznym grobie Polaków pomordowanych i zesłanych na Sybir.

Powiat Dębicki reprezentował starosta Piotr Chęciek oraz wicestarosta Adam Pieniążek.

Kolejną część uroczystości związanych z Dniem Sybiraka zaplanowano na 24 września w Brzeźnicy, gdzie w Mauzoleum na Cmentarzu Parafialnym odmówiona zostanie modlitwa za poległych w obronie Polskości i Ojczyzny, nastąpi apel poległych oraz złożone zostaną wiązanki kwiatów.

W piątek 17 września w Mokrem miał miejsce Powiatowy Dzień Sybiraka, podczas którego złożono kwiaty pod kapliczką.

_____

Światowy Dzień Sybiraka to polskie święto ustanowione w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Po raz pierwszy odbyło się w 2004 roku, zorganizowane przez Związek Sybiraków. Od 2013 r. ma status święta państwowego, kiedy to Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka. Co roku tego dnia Sybiracy spotykają się przed pomnikiem Golgoty Wschodu na gdańskim Cmentarzu Łostowickim, a następnie w Szymbarku na Kaszubach, w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Można tam zobaczyć Dom Sybiraka przywieziony z Syberii, pociąg, którym wywożono Polaków na zsyłkę i repliki łagrów.

Obchody Dnia Sybiraka organizowane są w całym kraju, również w naszym powiecie w wielu miejscach mieszkańcy spotykają się, by wspominać historie zesłańców na Sybir oraz uczcić pamięć tych, którzy polegli na „nieludzkiej ziemi”.