Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

II Podkarpacki Maraton Biologiczny odbył się zdalnie

II Podkarpacki Maraton Biologiczny odbył się zdalnie

W formie niestacjonarnej odbył się 18 lutego 2021
II Podkarpacki Maraton Biologiczny. Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, III Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Eugeniusza Kwiatkowskiego nr 2 w Dębicy,  I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krośnie, IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Liceum Ogólnokształcącego im . M. Kopernika w Tarnobrzegu.

 

Tegoroczna edycja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne natury krajowej i światowej. W tym celu prelegenci wygłosili szereg wykładów. Prelekcje poprowadzili:

  • dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Teresa Noga: „Sinice, sprzymierzeńcy czy wrogowie człowieka”;

  • dr hab. inż. Magdalena Hędrzak: „Chomik europejski, krytycznie zagrożony gatunek w Polsce”;

  • dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Konrad Leniowski: „Fakty i mity o ochronie środowiska”;

  • dr hab. inż. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Jadwiga Topczewska: „Jak one to znoszą”;

  • dr Małgorzata Falencka-Jabłońska: „Antropopresja a ekosystemy leśne”.

Honorowym gościem maratonu była pani dr Małgorzata Falencka-Jabłońska – założycielka oraz przedstawicielka Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, którą corocznie pisze kilkadziesiąt tysięcy uczniów ze szkół średnich w Polsce.

- Tegoroczna edycja Maratonu Biologicznego cieszyła się dużym zainteresowaniem – mówi Krzysztof Kosiński, nauczyciel biologii z I LO w Dębicy. – Mamy jednak nadzieję, że kolejna odbędzie się za rok, ale już w formie stacjonarnej.

Wydarzenie zorganizowane przez I LO oraz III LO ZS nr 2 w Dębicy zostało objęte patronatem Starosty Powiatu Dębickiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Telewizji Polskiej Rzeszów, Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Koordynatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele biologii - Ewa Rajnfus (ZS nr 2), Krzysztof Kosiński (I LO), a w kwestiach technicznych - Mateusz Kukuła (ZS nr 2).