Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

W Brzostku odsłonięto tablicę pamięci „Zawołanych po imieniu”

W Brzostku odsłonięto tablicę pamięci „Zawołanych po imieniu”

InformacjeKultura

Mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku rozpoczęły się w środę 22 czerwca 2022 uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem kamienia, który w raz z tablicą pamiątkową został postawiony w ramach programu „Zawołani po imieniu” prowadzonego przez Instytut Pileckiego w Warszawie.

Obelisk umieszczony przed przedszkolem przy ul. Szkolnej w Brzostku stanowi upamiętnienie trzech osób z terenu ziemi brzosteckiej zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Są to Jan Jantoń z Woli Brzosteckiej oraz Apolonia i Stanisław Gaconiowie z Bukowej.

Podczas uroczystości, której współorganizatorami byli Powiat Dębicki oraz Gmina Brzostek, padło wiele ważnych słów. Dyrektor Instytutu Pileckiego – prof. Magdalena Gawin zwróciła uwagę na to, że należy bardzo stanowczo potępić donosy, uczcić lokalnych bohaterów z imienia i nazwiska, uczcić to, co było piękne we wspólnej historii lokalnej i nigdy nie dopuścić do powtórki tych tragicznych wydarzeń.

Starosta dębicki Piotr Chęciek podziękował zarówno rodzinom, jak również inicjatorom projektu odkrywania lokalnych historii bohaterstwa, wyrażając nadzieję, że dzięki temu programowi „Zawołanych po imieniu” będzie coraz więcej.  

Jak podczas każdego upamiętnienia zjawili się najważniejsi goście – przedstawiciele rodzin „Zawołanych”. Prawnuczka Jana Jantonia, Wioletta Kurek zwróciła się wprost do swojego pradziadka, który żył tylko 31 lat: „Dziadku Janie, chociaż bliscy płakali po Twojej śmierci, nasz smutek zmienia się dziś w radość. Chociaż poniosłeś śmierć i osierociłeś bliskich, pamięć o Twoim czynie przetrwa.”

Było to już 27. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego.

Materiały informacyjne upamiętnieniaWnętrze kościoła w BrzostkuWnętrze kościoła w BrzostkuPoczty sztandarowePoczty sztandaroweUczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Mszę św. celebrował biskup rzeszowskiUczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Poczet sztandarowy oddaje hołdUczestnicy mszy św.Uczestnicy mszy św.Kamień z tablicą pamiątkowąUroczyste odsłonięcie kamieniaPoświęcenie kamienia przez biskupa rzeszowskiegoUroczyste odsłonięcie kamieniaModlitwa poprowadzona przez przedstawiciela środowisk żydowskichDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychMłodzież szkolna oddaje hołd upamiętnionymDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychSłużby munduroweDyrektor Instytutu Pileckiego z rodzinami upamiętnionychDyrektor Instytutu Pileckiego z rodzinami upamiętnionychPomnik Jana Jantonia z Woli Brzosteckiej oraz Apolonii i Stanisława Gaconiów z BukowejUczestnicy uroczystościUczestnicy uroczystościKwartet smyczkowyUczestnicy uroczystościUczestnicy uroczystościUczestnicy uroczystościDyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena GawinPrzedstawcielka rodziny upamiętnianejSenator Alicja ZającStarosta Piotr ChęciekPomnik Jana Jantonia z Woli Brzosteckiej oraz Apolonii i Stanisława Gaconiów z BukowejModlitwa poprowadzona przez przedstawiciela środowisk żydowskichDyr. M. Gawin z członkami rodzinDelegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętnionychSymboliczne złożenie zniczy na cmentarzu żydowskim w BrzostkuSymboliczne złożenie zniczy na cmentarzu żydowskim w BrzostkuSymboliczne złożenie zniczy na cmentarzu żydowskim w BrzostkuSymboliczne złożenie zniczy na cmentarzu żydowskim w BrzostkuSymboliczne złożenie zniczy na cmentarzu żydowskim w Brzostku