rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

Paweł Drygaś i Dawid Tomasiewicz - uczniowie I Liceum Ogólnokształcacego w Dębicy zostali finalistami 63 Olimpiady Fizycznej, której finał odbywał się w dniach 5 - 8 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Województwo podkarpackie reprezentowane było w finale przez 9-ciu uczniów z 5-ciu szkół. Tytuł finalisty, otwiera im możliwość studiowania praktycznie na każdej uczelni i kierunku, gdzie do rekrutacji wymagana jest fizyka. Wraz z tytułem finalisty, ucznowie mają zaliczony egzamin maturalny w wynikiem 100%.
 

W dniach 25-27 kwietnia 2014 r. w Puławach odbyły się zawody centralne XL Olimpiady Geograficznej. Wśród reprezentantów Okręgu Krakowskiego znalazło się dwoje uczniów z „Jagiełły” – Joanna Socha i Michał Mikuła. Nasi finaliści są dopiero uczniami klasy pierwszej i drugiej. Na uwagę zasługuje również fakt, że Michał Mikuła, uczeń klasy pierwszej, od zawodów okręgowych (od lutego 2014 roku) przesunął się o ponad 40 miejsc w rankingu uczniów o największych osiągnięciach z geografii w Polsce.

Joanna Socha - reprezentowała I Liceum Ogólnokształcace z Dębicy w finale XXXVIII Olimpiady Języka Angielskiego, który odbył się w Poznaniu. Z powodzeniem przeszła przez eliminacje szkolne oraz dwustopniowy egzamin drugiego etapu w Lublinie i z 27 lokatą w kraju znalazła się w gronie finalistów miłośników języka Szekspira.

Słowa uznania należą się również Oskarowi Liszce, który uzyskał wynik tylko o 1 punkt niższy od swojej koleżanki i „otarł się o finał”.

Podstawa prawna: art. 127 ust. 13 ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późń. zm.) „Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, na wniosek rodziców, zapewnia mu odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności”.  

Na terenie powiatu dębickiego funkcjonuje Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy, w skład którego wchodzi:

  • szkoła podstawowa,
  • szkoła przysposabiająca do pracy

obejmujące opieką dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.


Kwalifikacji do kształcenia specjalnego, indywidualnego nauczania oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dokonują w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych zespoły orzekające. W wyniku stosownych badań specjalistycznych wydają orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności, określają każdemu dziecku z niepełnosprawnością odpowiednią formę kształcenia specjalnego, z uwzględnieniem rodzaju zaburzeń i odchyleń rozwojowych.

Jeżeli powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka nie prowadzi szkoły specjalnej odpowiedniej ze względu na rodzaj niepełnosprawności, w tym stopień upośledzenia umysłowego, starosta tego powiatu kieruje dziecko do najbliższego powiatu prowadzącego taką szkołę.

Aby skierować dziecko do szkoły specjalnej znajdującej się na terenie innego powiatu należy:

  • Złożyć pisemny wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka (wzór do pobrania) ,
  • dołączyć aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez właściwą poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Wykaz szkół i placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Dębickiego (stan na dzień 1 czerwca 2018 r.) - zobacz wykaz

Wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych

Podstawa prawna: art. 168 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r., poz. 996 z późn. zm.) „Osoby prawne lub fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.”

Dokumenty niezbędne w procedurze zakładania szkoły/placówki niepublicznej:

  1. wniosek o wpis szkoły/placówki do ewidencji – wzór do pobrania,
  2. Statut szkoły (opracowany zgodnie z art. 172 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe),
  3. Wykaz pracowników pedagogicznych zawierający dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora przewidzianych do zatrudnienia w szkole (poziom wykształcenia, ukończony kierunek studiów, nauczany przedmiot),
  4. Dokumenty informujące o dysponowaniu lokalem (posiadaniu tytułu prawnego do lokalu), informacja o warunkach lokalowych zapewniających spełnienie wymogów zawartych w art. 168 ust. 4 pkt 3 ustawy Prawo oświatowe,
  5. Dla osoby fizycznej – potwierdzenie zgodności danych z dowodem tożsamości,
    dla osoby prawnej – aktualny wypis z rejestru sądowego.
  6. Zobowiązanie do przestrzegania wymagań określonych w art. 14 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe w przypadku szkoły podstawowej, a także szkoły ponadpodstawowej, której z dniem rozpoczęcia działalności mają być nadane uprawnienia szkoły publicznej.
  7. Dane niezbędne do wpisania szkoły lub placówki do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.


Wpisu do ewidencji dokonuje się w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia.

Jeżeli zgłoszenie nie zawiera wszystkich wymaganych dokumentów, wnioskodawca zostaje wezwany do uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie. W przypadku nieuzupełnienia w wyznaczonym terminie braków w dokumentacji lub nieusunięcia w statucie zapisów sprzecznych z obowiązującym prawem, Starosta wydaje decyzję o odmowie wpisu do ewidencji.

Dokumenty dotyczące udzielania i rozliczania dotacji:
Uchwała Nr XLII.270.2017 Rady Powiatu Dębickiego z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek oświatowych publicznych oraz niepublicznych prowadzonych przez organ oraz inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ - zobacz uchwałę pdf - zobacz uchwałę doc

 

Zmiana: UCHWAŁA NR IX.77.2019 RADY POWIATU DĘBICKIEGO z dnia 31 lipca 2019 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek oświatowych publicznych oraz niepublicznych prowadzonych przez organ inny niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania udzielonej dotacji - zobacz uchwałę pdf

zobacz uchwałę - doc

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie