Dzisiaj Dzień Ziemi

InformacjeInne

Nasza planeta już po raz pięćdziesiąty obchodzi swoje święto, tymczasem od niedzieli płoną torfowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym, w całej Polsce susza sprawia, że rośnie ryzyko pożarów lasów i traw, a rolnicy spodziewają się znacznie niższych plonów. Najwyższy czas, aby podarować Ziemi prezent. OSZCZĘDZAJMY WODĘ!

Jak zadbać o oszczędność wody?
1. Nie marnować jedzenia, do produkcji którego zużywamy potężne ilości wody,
2. unikać przedmiotów jednorazowego użytku,
3. zakręcać krany podczas mycia zębów, golenia, nie myć naczyń pod bieżącą wodą,
4. uszczelniać krany i spłuczki – przez nieszczelną uszczelką może nam „uciec” nawet 2,5 tys. l wody rocznie,
5. preferować prysznic zamiast wanny pełnej wody,
6. w miarę możliwości gromadzić deszczówkę i używać jej np. do podlewania ogrodu czy mycia kostki brukowej,
7. rośliny podlewać wieczorem,
8. wybierać rozwiązania techniczne zmniejszające zużycie wody w domu (np. perlatory na kranach),
9. reagować, gdy woda niepotrzebnie leje się w przestrzeni publicznej, np. na skutek awarii - informować o problemie urzędy gmin, służby komunalne (np. wodociągowe) czy gospodarzy obiektu.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi został zorganizowany 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nim udział ponad 20 mln ludzi. Tegoroczne obchodom towarzyszy hasło: Działanie na rzecz klimatu.

Fot. pixabay