Rozmiar tekstu: -+

Powiatowy monitoring powietrza
Kałużówka 2020 w hołdzie bohaterom

InformacjeKulturaInne

Chwilą modlitwy i zadumy na polanie Kałużówka uczczono dziś pamięć żołnierzy II Zgrupowania 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej, którzy 76 lat temu stawili tu czoła niemieckim oddziałom i stoczyli z okupantem największą  bitwę partyzancką w Polsce południowo-wschodniej, w ramach akcji „Burza”.

Podczas podniosłego wydarzenia społeczność ziemi dębickiej reprezentowali m.in. starosta Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek, burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk wraz z zastępcami oraz burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska.

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne uroczystości rocznicowe akcji „Burza" i bitwy na Kałużówce miały skromną oprawę. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele w Gumniskach.  Po nabożeństwie przedstawiciele różnych środowisk złożyli przy pomniku na polanie symboliczne wiązanki kwiatów.

Grupa osób składa kwiaty