Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

9°C
7 km/h
1017 hPa
Powiatowy monitoring powietrza
W Jodłowej wystawa o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

W Jodłowej wystawa o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

InformacjeKulturaOświataInne

Wczoraj (30 stycznia br.) Wicestarosta Adam Pieniążek otworzył w Zespole Szkół w Jodłowej wystawę IPN „Polacy ratujący Żydów w okupowanej Polsce”. Uroczystość, zorganizowana przez Parafię pw. Św. Stanisława BM w Jodłowej oraz jodłowskie LO, odbyła się w ramach XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład prof. dr hab. Elżbiety Rączy, dotyczący  losu Żydów Podkarpackich oraz postaw Polaków w okresie Zagłady. Na szczególne podkreślenie zasługuje zwrócenie przez Panią Profesor uwagi na dramatyczne wybory, przed którymi musieli stawać Polacy, którzy ukrywali ludność żydowską oraz na ich heroiczną postawę. Po wystąpieniu Pani Profesor głos zabrał Wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek. Podkreślił on znaczenie historii regionalnej, bliskiej nam w kształtowaniu postaw młodych ludzi.

Następnie młodzież szkoły i zaproszeni goście wysłuchali wstrząsającego świadectwa o Filomenie i Jakubie Świętoniach – jodłowskiej rodzinie, która jako jedna z trzech polskich rodzin uratowała przed śmiercią żydowską rodzinę Paliserów. Świadectwo złożył syn państwa Świętoniów. Obecnie trwa postępowanie w Instytucie Yad Vashem , które zakończy się uhonorowaniem rodziny Świętoniów Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Warto dodać, że pozostałe dwie jodłowskie rodziny ratujące Paliserów– państwo Świerczkowie oraz państwo - Porębscy za ten czyn już zostali uhonorowani tym medalem.  Po zakończeniu uroczystości grupy młodzieży LO udały się do Przeczycy, gdzie  przy zbiorowej mogile złożono kwiaty i została odmówiona modlitwa za Żydów pomordowanych przez Niemców oraz pod obelisk w Jodłowej, upamiętniający tych mieszkańców wsi, którzy ratowali Żydów z Holokaustu.

Po zakończeniu obchodów upamiętniających Holokaust, w auli jodłowskiego liceum, odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym młodzież zaprezentowała poruszający program artystyczny na motywach legendy chrześcijańskiej o czwartym mędrcu ze wschodu.