22255544411122288-1Ostatnie poprawki i przygotowania, emocje, stres, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by przekonać lożę mędrców do swoich racji. Tak w wielkim skrócie można opisać wczorajsze (26 marca br.) eliminacje do VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty w trzech tematach: „Każdy może być artystą”, „Bycie uczciwym jest nieopłacalne”, „Człowiek nie może żyć bez miłości”. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Zbigniew Drzymała – Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

W turnieju wzięli udział uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, Zespołu Szkół nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy oraz Zespołu Szkół w Jodłowej. Do finału, który odbędzie się 10 kwietnia br., zakwalifikowali się reprezentanci II LO, ZSE, „Kwiatka” oraz jodłowskiego ZS.

ZOBACZ FILM

• 03 Maj
    Powiatowe obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja na Dębickim Rynku, godz. 10:30. All Day

• 10 Maj